Ergutada majandust
Teisi sõnu, riiklik investeerimine peab olema mastaapne, et anda parim võimalik tulemus. Mida siis Eestis teha? Majandust tuleb ergutada. Iseäranis kehtib see pikaajaliste investeeringute puhul, mille ärajätmine suurendab struktuurseid probleeme ja pikendab tõenäoliselt surutist tulevikus. Meil on palju potentsiaali infrastruktuuri ja hariduse arendamiseks. Kas või jätkuvalt poliitilisele kemplemisele inimohvreid toova Tartu maantee arendamine neljarealiseks. Infrastruktuuri arendamiseks tuleb efektiivselt kasutada ära Euroopa Liidu tõukefondide rahad.
Suurriigid valmistuvad toetama oma majandust kolossaalsete summadega (erinevatel andmetel üle 700 miljardi dollari USAs, 586 miljardit dollarit Hiinas, 12 miljardit eurot Saksamaal). Ka Euroopa Komisjon on välja tulnud Euroopa Liidu majanduse stimuleerimise paketi eelnõuga, mis tähendab rohkem kui 200 miljardit eurot ja nõuab ühe protsendi iga liikmesriigi SKTst. Kas Eestil on mõttekas eirata sellist eeskuju?
Majanduse kohanemise võtmesõnadeks peavad olema säästlikkus, kulude kokkuhoid, innovatiivsus. Eesti majanduse energiaintensiivsus, energia tarbimine per capita ja energiatarbimine hoonetes näitavad, et energiat tarbitakse Eestis ülemäära palju võrreldes näiteks kas või meie põhjanaabritega.
Ühe initsiatiivina jätkusuutliku majanduse ülesehitamiseks saaks valitsus luua laiaulatusliku riikliku programmi energiatõhususe parandamiseks. Selle asemel et plaanida Eesti pinnale tuumajaama, mille ehitamiseks läheb 20 aastat, alustame millestki konkreetsest, millest on kasu nii majandusele, inimestele kui kliimale.
Riik võiks algatada koostöös pankade, ehitusettevõtete, energiaettevõtete ja arhitektuuribüroodega programmi tingliku nimega "Säästlik Eesti maja", sealhulgas seades ambitsioonikad, ent samas realistlikud energiasäästu miinimumnõuded uutele ja renoveeritavatele hoonetele, luues hoonete energiasäästu sertifitseerimissüsteemi ja hoolitsedes süsteemi rakendamise eest.
Riik saaks pakkuda laenuintresside vabastust tulumaksust neile ettevõtetele ja/või eraisikutele, kes algatuses sätestatud energiasäästu nõudeid hoonete renoveerimisel või ehitamisel järgivad. Muuseas, niisuguse algatusega maailma linnades on välja tulnud ka Bill Clintoni Fond.
Eesti riigi lahendused peituvad riiklikus meetmete paketis, mis keskenduvad investeerimisele inimestesse, ettevõtetesse, infrastruktuuri, energiasäästu ja ökoloogiliselt puhtasse tehnoloogiasse, et luua alused majanduskasvule ja jätkusuutlikule arengule ning parandada tööhõivet. Mida kiiremini sellest aru saame, seda kiiremini saame oma majandust päästa.