R, 2.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eerik Väärtnõu: Riigimetsast saab küttepuid aasta ringi

Facebook Twitter
Comments
Eerik Väärtnõu.
Eerik Väärtnõu. Foto: Teet Suur

Algava küttehooaja eel on õige aeg mõelda koduste küttepuuvarude täiendamisele. Ehkki riigimetsast saab küttepuid osta aasta ringi, on talvisel raiehooajal paras aeg tegutseda ja varusid täiendada ka järgmiseks hooajaks.


Inimeste huvi RMK küttematerjali vastu on püsinud stabiilsena, mistõttu on riigimetsast pakutavad kogused aasta-aastalt sarnased. Tänavu esimese kaheksa kuuga on eraisikud ostnud RMK-lt küttepuid juba
18 600 kuupmeetrit.


Lisaks sellele on sanitaarraie õigust müüdud 24 500 kuupmeetri ulatuses. Ja kui eeldada, et aastas kulub keskmiselt 10 kuupmeetrit puid, annab lihtne arvutus tänavu riigimetsast küttepuid varunud majapidamiste arvuks umbes 4300.


Sel sügisel on riigimetsast küttepuude varumise võimalused eraisikutele mitmekülgsemad. Alates 15. septembrist saab kokkuleppel metskonnaga lageraielankidelt varuda raidmeid (oksa-, ladva- ja kännupuit).
Eratarbijatel on võimalus RMK-lt jätkuvalt osta kolmemeetriseid küttepuid, mida ostja peab ise parajaks saagima ja kuivada laskma. RMK küttepuude varud on eraisikute vajaduste rahuldamiseks piisavad, puitmaterjali jätkus meil nii eelmisel sügistalvel kui jätkub kindlasti ka tänavu. Üksnes kevadisel metsateede tahenemise ajal vedu ei toimu.
RMK toob ostjale puud koju suurte metsaveoautodega, mistõttu on miinimumkogus 10 kuupmeetrit ehk pool metsaveoauto koormast.


Et RMK toob kliendile ainult hariliku metsaveoautoga pool- või täiskoorma, siis on ka ühekordse koguse ostmisel väljakäidavad summad suured ning inimesed on seetõttu küsinud järelmaksu võimaluste kohta. Alates sellest sügisest on see võimalus olemas, teenust aga ei paku RMK, vaid finantsteenustega tegelev ettevõte.
Sellel teemal on lisainformatsioon ja kontaktandmed RMK kodulehel.
Igal aastal müüb RMK inimestele kuni 40 000 kuupmeetri ulatuses sanitaarraieõigust koduste küttepuuvarude täiendamiseks.


Kuid sellest tulenevalt, et metsas töötamine nõuab tänapäeval kogemusi ja oskusi, on raieõiguse müük piiratud.
Ent kellel varasemad kogemused ja oskused olemas ning metsatöö kontimööda, on ka selline võimalus.
Raieõiguse lisainfo saamiseks pöörduge RMK Lääne-Virumaa metskonda ja küsige täpsemalt müügitingimused üle. Sobivuse korral valmistatakse raieala ette ja sõlmitakse raieõiguse müügileping konkreetse langi ülestöötamiseks.


Kui veel kolm aastat tagasi ei olnud raidmetele Eestis olulist turgu, siis nüüd on need seoses taastuvenergia kasutuse kiire arenguga tõusnud sama oluliseks kui küttepuud. Ka RMK on suurendanud ja suurendab veelgi raidmete varumise ja hakkimise mahtu. Samas leiab raiesmikke, kus neid on võimalik inimestel endil varuda. Seetõttu on sellel sügisel uue võimalusena välja pakutud, et kindlatelt riigimetsa lageraielankidelt saab küttepuitu varuda raidmete ja kännupakkudena.


Vastavalt ostja soovile fikseeritakse müügilepingus eraldi mahu ja hinnaga nii raidmed kui ka kännupakud. Kuna lageraiele järgnevad alati metsauuendustööd, siis on raidmete varumise tähtaeg ostja jaoks lühike – maksimaalselt 30 kalendripäeva.


Küttepuude varumise võimalused riigimetsast on mitmekesised, stabiilsed ja peaaegu aasta ringi kättesaadavad. Iga soovija leiab enesele jõukohase ja sobiva variandi. Riigimets pakub kestvaid võimalusi kõigile.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles