NATO kuulutas Liibüa-missiooni 31. oktoobriga lõppenuks

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

NATO riigid otsustasid reedel ametlikult lõpetada seitse kuud kestnud missiooni Liibüas 31. oktoobril, kuigi Tripoli üleminekuvõimud palusid jätkata õhupatrulli aasta lõpuni.Brüsselis kohtunud NATO suursaadikud leppisid “üksmeelselt kokku, et OUP (Operation Unified Protector) lõppeb 31. oktoobril”, ütles üks NATO diplomaat.

Liibüa kohale üle 26 000 väljalennu teinud ja ligi 6000 sihtmärki pommitanud alliansi sõjalennukid lõpetavad missiooni esmaspäeval.

NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen andis Twitteri vahendusel teada, et “operatsioon Liibüas lõppeb 31. oktoobril 2011. Meie sõjaline ülesanne on täidetud”.

Allianss tegi juba möödunud nädalal pärast Surti langemist uute võimude kätte ja eksdiktaator Muammar Gaddafi surma esialgse otsuse operatsioon 31. oktoobril lõpetada, leides, et tsiviilelanikkond ei ole enam ohus.

Neljapäeval hääletas ÜRO Julgeolekunõukogu üksmeelselt Liibüas sõjategevuseks loa andnud mandaadi lõpetamise poolt 31. oktoobril kell 23.59 Liibüa aja järgi.

Briti välisministri William Hague’i sõnul näitab ÜRO otsus, et Liibüa on astunud uude ajajärku. Üleminekuvõimude liider Mustafa Abdel Jalil aga hoiatas kolmapäeval, et Gaddafile truuks jäänud võitlejad kätkevad nüüdki veel endas ohtu.

Tagasi üles