R, 9.12.2022

Öö toob teaduse lähemale ja aitab päästa maailma

Anu Viita-Neuhaus
Öö toob teaduse lähemale ja aitab päästa maailma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ka sel aastal teevad teadlaste ööl il ma vahvad katsetajad, kes näitavad teaduse põnevat poolt.
Ka sel aastal teevad teadlaste ööl il ma vahvad katsetajad, kes näitavad teaduse põnevat poolt. Foto: Marianne Loorents

Järgmisel nädalal saavad teadushimulised oma kirge toita ja proovida, kas suudetakse olla teadlane ja luua tippsaavutusi. Teha kilest lamp, puuviljast elektrit. Näha, et teadus on lahe.

Füüsika- ja keemiaõpetaja Laura Herm on aastaid korraldanud teadlaste ööl töötube. Väikestviisi on saanud ta missiooniks näidata, et teadusega seotu on põnev ja eluline. “Teadusest on meile kasu, see on meie lähedal. Isegi kõige kuulsamaid asju, neid, mille eest saadakse Nobeli preemiaid, saame uurida ja katsetada,” ütles Herm.

Rakvere reaalgümnaasiumi õpetaja nentis, et sedakorda püütakse teadlaste ööl edastada tarkust, kuidas meie planeeti paremini kasutada ja Eesti elus tõhusamalt hakkama saada.

“Paljud töötoad ja katsed on seotud jätkusuutlikkusega,” sõnas õpetaja. Põnevusega pooleks lubas ta, et reedel, 28. septembril alates kella 18 tehakse puuviljadest elektrit, pudelitest ja kilest lampe ning limonaaditopse. Lääne-Virumaa suurimas koolis seatakse fookusse looduse kroon – inimene, kellega tuleb samuti teadlikult ümber käia.

Reedel kell 18 võetakse Kunda tsemendimuuseumis jutuks tõde, et kõik saab alguse meie ajust. Psühhobussi töötoas saavad 30 kiiremat ajule käed külge nõnda, et igaüks on veidi kirurg, uurides hallollust lihtsamate ja keerulisemate vidinatega. Selgub, kui lihtne on mõnikord reaalsustaju petta, kui erinevalt võivad inimesed maailma tajuda.

Õhtune psühhobussi teadusetendus vaatleb, kas meil on ikka oma silmi-kõrvu tark usaldada või teevad need vahel trikke.

Päev varem, neljapäeval, 27. septembril kell 15 uuritakse aga Järsi külas Metsamõisa talus puhast joogivett. Loodusväärtust, mis tuleb maa seest, mitte poest ja pudelist.

Tutvustatakse ka Pandivere kõrgustikku ja Pandivere-Adavere-Põltsamaa nitraaditundlikku ala. Kell 17 saab keskkonnateadlikkus Tamsalu gümnaasiumis demokatseteks.

Teadlaste öö kommunikatsiooni- ja turundusjuht Mathis Bogens ütles, et võiksime mõelda sellele, et tarbiksime vähem asju, mida meil vaja pole, ja annaksime uue elu rikkis asjadele – näiteks vanadest saiakottidest saab valmistada ... dušikardinaid.

27.–29. septembrini toimuv teadlaste öö festival lõppeb reedel üleeuroopalise teadlaste ööga. Rohkem infot leiab aadressilt www.teadlasteöö.ee.

Tagasi üles