R, 9.12.2022

Korea treener õpetas Kundas taekwondo’d

Merly Raudla
Korea treener õpetas Kundas taekwondo’d
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Young Hun Jung (keskel) tuli Lõuna-Koreast vähemalt aastaks Eestisse taekwondo’d õpetama.
Young Hun Jung (keskel) tuli Lõuna-Koreast vähemalt aastaks Eestisse taekwondo’d õpetama. Foto: Vladislav Musakko

Selleks et peent võitluskunstitehnikat õpetada ja sellega kaasnevat mõtteviisi jagada, ei pidanud Young Hun Jung paljuks tuhandeid kilomeetreid maha sõita, et aastake Eestis veeta ja Korea iidset spordiala siin uuele tasemele viia.

Kundas tegutsevas spordiklubis Team Yong sai möödunud nädalal harjutada taekwondo sünnimaalt saabunud spetsialisti juhendamisel. Korealane Young Hun Jung sai taekwondo pisiku oma meistritest vanematelt ning on rahvusspordi alal end ülikoolis harinud. Selleks et oma kirge, elustiili ja rahvuslikku aaret jagada, võttis ta ette üle 7000-kilomeetrise sõidu sügisesse Eestisse.

Samal ajal kui noored taekwondo harrastajad Young Hun Jungi käe all kiiruse, koordinatsiooni ja tähelepanuvõime proovile panid, rääkis Viru-Nigula valla spordijuht ning Kunda spordihoone juhataja Ainar Sepnik, et tuli treeningule uudishimust ja jäigi käima. Taekwondo nõuab tugevat füüsilist pingutust ning arendab kogu keha. Ja loomulikult ka vaimu.

Team Yongi eestvedaja, treener Marko Levtšenko kõneles, et Lõuna-Korea tahab oma rahvussporti arendada kõikjal üle ilma ning seetõttu õnnestus Kunda klubil ehtne Korea treener külla kutsuda.

Lääne-Virumaal on varemgi Lõuna-Koreast taekwondo treenereid käinud. Varem on tegemist olnud siin lühikest aega viibinud vabatahtlikega. Nüüd saadeti kõrgharidusega treener Eestisse taekwondo peakontorist pikemaks ajaks. Esialgu on plaan, et noor, 26-aastane mees jääb aastaks, aga kui tal on soovi ja ta näeb, et tema õpetust on siin kandis vaja, siis võibolla kauemakski.

Young Hun Jung oli enne Kundasse tulemist juba mõne nädala Eestis toimetanud ning suutis treeningtundi pidada kolmes keeles. Põhijutt oli ingliskeelne, kuid paljud väljendid, nagu “vasak”, “parem”, “aitab”, kõlasid eesti keeles ning sekka sattus ka vene keelt.

Young Hun Jung alustas

taekwondo

õppimist kuue aasta vanuselt oma vanematelt. Tee meistriks saamise poole oli temalgi esialgu konarlik.

Taekwondo ongi elustiil, mitte niisama käte ja jalgadega vehklemine.

“Võistlustel kaotasin alguses kogu aeg. Hiljem hakkasin Korea meistrivõistlustel esikohti saama ning läksin Korea rahvuslikku spordiülikooli,” kõneles ta ja lisas, et ülikoolis ei arendanud ta üksnes füüsilist keha, vaid ka vaimu. Taekwondo ongi elustiil, mitte niisama käte ja jalgadega vehklemine.

“See on enesekaitseks ning perekonna kaitseks, mitte sõprade ees vehkimiseks,” lausus Young Hun Jung.

Armastatud ala edasiandmiseks ja kogemuste saamiseks on Korea treener käinud ka Lõuna-Aafrikas, Indias ja Ameerikas treeninguid juhendamas.

Nüüd sai ta taekwondo peakontoris valida Ukraina, Poola, Mongoolia, Zimbabwe ja Eesti vahel. Mees valis Eesti, kuna siin saab suhelda inglise keeles ning varem ei olnud ta Euroopas käinud.

Meie väikese riigi kohta jagus Young Hun Jungil mõistagi vaid kiidusõnu. Koreas on inimestel kogu aeg kiire ning nad ei suhtle tänaval üksteisega. Siin inimesed räägivad tänaval juttu ja küsivad, kuidas läheb.

Eestikeelseid sõnu õpib Young Hun Jung oma õpilastelt. Esimene sõna, mille ta selgeks sai, oli “tere”. Nüüd, mil spordimees on Eestis kuu aega veetnud, oskab ta juba loetleda numbreid ühest viieni. “Üks” on tal eriti raske öelda, see ajab keele sõlme.

Young Hun Jungi eesmärk ja südamesoov on jagada oma teadmisi taekwondo’st.

“See ei ole tavaline võitluskunst. See sisaldab häid maneere, kontrolli keha ja mõtete üle. See on elustiil. Tae tähendab jalgu, kwon randmeid ja do tähendab head viisi (good way),” selgitas Young Hun Jung.

Marko Levtšenko sõnas, et Koreast pärit treenerid jagavad alati positiivset, rahvuslikust eripärast tulenevat energiat ja häid mõtteid.

“Head tagasisidet oleme saanud nii lastevanematelt kui ka sportlastelt,” ütles treener ning lisas, et viimastel aastatel on kogu Virumaal tegeldud taekwondo treeningute populariseerimise ja paremate treeninguvõimaluste loomisega. Praegu on tegusad taekwondo klubid Rakveres, Kundas, Maidlas, Kiviõlis, Haljalas, Aseris, Väike-Maarjas. Sellel nädalavahetusel on osa Eesti taekwondo koondise kandidaate rahvusvahelisel turniiril Riias, kuhu sõidab ka kolm Kunda tüdrukut.

Tagasi üles