Päästeamet kontrollib kortermaju

Merly Raudla
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Elmo Riig

Sel nädalal kontrollib päästeamet kogu Eestis nädala jooksul taas tuleohutusnõuete täitmist kortermajade koridorides, trepikodades ja keldrites – ühiskasutatavatel pindadel. Kontrollitakse, kas on tagatud hoonest välja pääsemine ja trepikojad on asjadest puhtad ning millises olukorras on hoone küttesüsteem.

"Tuleohutusnõuded ei ole tekkinud iseenesest, vaid need on juba juhtunud õnnetuste analüüsi tulemus," selgitas päästeameti ohutusjärelevalve osakonna juhataja Tagne Tähe. "Ohutusnõuete järgimisega saab iga vastutustundlik inimene ise kõige paremini enda ja oma naabrite heaolu ja turvalisuse ees seista."

Varasemad kontrollid on näidanud, et kõige sagedamini on probleemiks trepikodades olevad lapsevankrid, jalgrattad ja vana mööbel. Juhul kui trepikoda on suitsu täis ning valgustus kustunud ja inimesed paanikas, saavad need esemed majast väljumisel takistuseks. Trepikoda peab olema kergesti läbitav ja see ei ole asjade ladustamise koht. Asjade hoidmise probleemile tuleb ühiselt lahendus leida ning trepikoja ja koridoride kasutamise reeglid kokku leppida. Näiteks võiks kaaluda keldrite remonti ja ühiste hoiuruumide rajamist. Samuti on ahiküttega majades mõistlik kutsuda ühiselt korstnapühkija.

Lisaks peab igas korteris olema lakke paigaldatud töökorras suitsuandur. Tuli ei tunne korteri piire ja seega on oluline, et majaelanikud omavahel koostööd teeksid, sest sellest sõltub nende kõigi turvalisus.

"Igapäevases elutempos võivad mõned nõuded tunduda üleliigsed, aga kui on juhtunud halvim ning hoones on tekkinud tulekahju, siis on peamine, et inimesed ei jääks omaenda koju lõksu. Kahjuks meil selliseid näiteid on, mistõttu ei saa kortermajade tuleohutuse probleemidele hinnaalandust anda," selgitas Tähe.

2017. aastal hukkus eluhoonetes 36 inimest, neist eramajades 17 ja korterelamutes 18, lisaks üks inimene suvilas. Tänavu oktoobri lõpu seisuga on eluhoonetes toimunud tulekahjudes hukkunud 27 inimest, neist eramajades 14 ja korterelamutes 11.

Eestis on ligikaudu 70 000 kortermaja.

Olulisimad tuleohutusnõuded

1. Veendu, et eluruumis oleks töökorras suitsuandur, tahkekütte või gaasküttega eluruumi paigalda lisaks ka vinguandur.

2. Hoolda küttesüsteeme. Hooldatud küttesüsteem on ohutu ja kestab kauem.

3. Hoidke ühiskasutatavad väljumisteed puhtad. Trepikoda on ehitatud nii laiaks just seepärast, et kui ohuolukorras kõik majaelanikud korraga väljuda soovivad, on see võimalik.

4. Väljumisteele jäävad uksed peavad olema võtmeta avatavad juhuks, kui olete tulekahju või muu õnnetuse korral võtmed tuppa või jopetaskusse unustanud. Selliselt ei jää te lõksu ning saate ohutult hoonest väljuda.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles