R, 3.02.2023

Perearstid annavad nõu: kas laps on nakkusohtlik või valmis lasteaeda minema?

Kristi Ehrlich
, tegevtoimetaja
Perearstid annavad nõu: kas laps on nakkusohtlik või valmis lasteaeda minema?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Haige laps.
Haige laps. Foto: Elmo Riig / Sakala

Igal sügisel algab ülemiste hingamisteede viirusnakkuste periood ja perearstikeskustesse pöördub üha enam lastevanemaid küsimusega, millal on laps valmis pärast viiruse läbipõdemist lasteaeda minema. Nii sündis perearstidel juhend, mis lastevanemaid otsustamisel aitaks.

Linnamõisa perearstikeskuse perearsti Reet Laidoja sõnul on raske tõmmata piiri, millal laps on nakkusohtlik ja millal enam mitte ning valmis lasteaeda minema. "Üks konkreetne kriteerium, mida jälgida, on palavik. Selge on ka piir, et vähemalt ühe ööpäeva võiks laps kodus palavikuvaba olla," ütleb Laidoja. 

Palaviku taandudes jäävad aga sageli veel mõneks ajaks nohu ja köha ning lastevanemad uurivad arstidelt, kaua peaks laps nendega kodus püsima. Laidoja sõnul tullakse mõnikord perearstilt ka tõendit küsima, et laps võib juba lasteaeda minna.

"Nohu ja köhaga kulgevate viirusnakkuste levikut ei aita tõrjuda haigete laste eraldamine lasteaiast. Enamasti on rühmas samal ajal nii nakkuskandjad, kes ehk ei haigestugi, kui ka juba haigestunud, samuti haigusest toibuvad lapsed, ja neid ei ole võimalik ühegi sümptomi, analüüsi ega uuringu alusel eristada," selgitab Reet Laidoja.

"Kui laps on haige, on oluline, et ta saaks põdeda ja haigusest toibuda kodus. Lasteaeda naasta võib ta juhul, kui on võimeline aktiivselt osalema lasteaia päevarutiinis. Haigusest toibumine on individuaalne ning siin ei saa anda üldisi soovitusi. Kui laps vajab haiguse tõttu ravimeid, siis tuleb neid anda kodus, mitte lasteaias," rõhutab perearst.

Kindlat vastust küsimusele, millal laps lasteaeda viia, perearstid anda ei saa. "Väga oluline on lapse üldseisund – kas ta on rõõmus ja tegutsemishimuline või väsinud, loid ja pahur. Kui lapsel on ainult nohu või köha – kui palju see häirib tema igapäevast tegevust ja und? Kõige enam märkab seda ikka lapsevanem ise. Nohu ja köha võivad ägedas staadiumis olla üsna kurnavad ka ilma palavikuta – sel juhul oleks tark laps koju jätta ka siis, kui tal palavikku pole," räägib perearst.

Juhendi koostasid Tallinna Perearstide Seltsi juhatus ja Eesti Perearstide Seltsi juhatus. Juhend on leitav Eesti Perearstide Seltsi kodulehelt.

Märksõnad
Tagasi üles