P, 26.03.2023

RIA: ettevõtted ei ole detsembris välja antavaks ID-kaardiks valmis

BNS
RIA: ettevõtted ei ole detsembris välja antavaks ID-kaardiks valmis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Uus ja rohkemate turvaelementidega ning kontaktivaba liidesega ID-kaart peaks jõudma asutusse hiljemalt uuel aastal.
Uus ja rohkemate turvaelementidega ning kontaktivaba liidesega ID-kaart peaks jõudma asutusse hiljemalt uuel aastal. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Detsembrist saab politsei- ja piirivalveametist taotleda uut ID-kaarti, kuid riigi infosüsteemi ameti (RIA) hinnangul pole suur osa ettevõtteid selleks veel valmis.

Tänavu juunis korraldas RIA koolituse, kus selgitati, mis uute ID-kaartidega muutub ning jagati juhendeid. "Kuu aega tagasi saime aru, et midagi on valesti, sest tagasisidet ettevõtetelt ei tulnud. Meile ei saadetud küsimusi, kommentaare ega midagi. Kõik olid kahtlaselt vaiksed. Siis mõistsime, et nüüd tuleb hakata kiirustama, et ettevõtted oma arendused valmis saaksid," rääkis ameti eID valdkonna juht Margus Arm.

Praeguse seisuga on süsteemid toimima saanud vaid Elisa ja maksu- ja tolliamet. Seega pääseks uue ID-kaardiga vaid nende kahe e-teenustesse. Esialgu lootis amet juba kuu aega tagasi olla sealmaal, et kliendid kinnitaksid, et nende e-teenuseid saab uue ID-kaardiga kasutada.

Samas pole teenuste arendus Armi sõnul väga raske ega võta ka väga kaua aega."Ettevõtete puhul, kes kasutavad ID-kaardi autentimist, peaksid arendused aega võtma ligikaudu päeva. Digiallkirjastamist kasutavad ettevõtted vajavad rohkem aega. Keerulisem on suurte korporatsioonidega, näiteks Rootsi pankadega," märkis ta.

RIA eID valdkonna juht möönis seejuures, et vastutus jääb osaliselt ameti kanda, sest uue kaardi tutvustust taheti ettevõtetele alguses teha aprillis, kuid proovikaardid, millega süsteeme kontrollida, jäid hiljaks. Seega lükkus tähtpäev jaanipäevani, mis on traditsiooniliselt puhkuste aeg.

"Tavakodanik ei peaks muretsema. Tuleb uus kaart, uue kiibi ja värvilise pildiga, mida saab kasutada samamoodi nagu olemasolevat ID-kaarti," lisas Arm.

Uus ID-kaart saab olulise tehnilise uuenduse, mille tulemusel ei pea seda kasutamiseks enam kaardilugejasse panema, vaid see toimib ka kontaktivabalt. Selle võimaluse annab kaardile uus kiip, millel on eelmisega võrreldes suurem mälu. Suurem mälu lubab kaardile lisada ka rohkem rakendusi: näiteks ühistranspordi elektroonilise pileti, puudega isiku kaardi või mõne teise elektroonilisel kujul väljastatava tõendi.

Samas jääb kaardile alles ka senine kontaktne liides, millega kasutada seda kaardilugejas.

Seejuures vahetub ka ID-kaardi tootja. Enam kui 15 aastat Eestile ID-kaarte tootnud Gemalto asemel hakkab seda uuel aastal tegema hanke võitnud Prantsusmaa ettevõte Idemia, endise nimega Oberthur.

Peale ID-kaardi uuenevad elamisloakaart, digitaalne isikutunnistus ja diplomaatiline isikutunnistus. Dokumente hakatakse välja andma detsembrist.

Märksõnad
Tagasi üles