N, 8.06.2023

Riigikogu pitsitab elatisrahavõlglasi

Facebook Twitter
Comments 1
Elatisvõlglaste survestamiseks otsitakse meetmeid.
Elatisvõlglaste survestamiseks otsitakse meetmeid. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Riigikogus läbis esimese lugemise eelnõu, mis näeb ette täiendavate meetmete rakendamise laste elatisraha maksmisest kõrvalehoidjatele.

"Eelnõu võimaldab täiendavalt tunnistada kehtetuks elatisvõlgniku reisidokumendid, näiteks Eesti kodaniku pass, ajutine reisidokument, meremehe teenistusraamat, meresõidutunnistus, ning keelata ka nende väljaandmise," ütles riigikogu õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid.

Karilaid ütles, et kuna ID-kaart on Eestis kohustuslik alates 15. eluaastast, ei saa seda elatisvõlgnikul kehtetuks tunnistada ning piirata tema vaba liikumise õigust Euroopa Liidus. "Küll aga piiraks meede elatisvõlgniku õigust reisida Euroopa Liidust väljapoole," selgitas Karilaid. "Kui kohtutäituril ei ole õnnestunud elatisvõlgnikult kahe kuu jooksul elatist välja nõuda, saab kohtutäitur reisidokumendi kehtetuks tunnistamiseks ja uue andmise keelamiseks pöörduda kohtusse."

Karilaidi sõnul näeb eelnõu ühe meetmena ette elatisvõlgniku sõiduki loovutamiskohustuse rakendamise võimalust. 

"Selleks soovitakse luua liiklusregistrisse lisamärge, mille alusel saab politsei võlgniku sõiduki kohtutäiturile üle anda," märkis Karilaid. "Eelnõu kohaselt kohustatakse kolmandaid isikuid, näiteks panku, kasiinosid, pandimaju ja muid, kellel on kohustus isikut tuvastada, keelduma elatisvõlgnikule üle 5000 euro suuruse rahalise kohustuse täitmisest sularahas."

Eelnõu seadusena jõustumine on kavandatud 1. jaanuarile 2021.

Facebook Twitter
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles