L, 3.06.2023

Puudega inimesed saavad ka sel aastal kodusid kohandada

BNS
Facebook Twitter
Comments
Kodu kohandamiseks saavad puudega inimesed esitada taotluse omavalitsusse.
Kodu kohandamiseks saavad puudega inimesed esitada taotluse omavalitsusse. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

 Veebruaris avaneb järjekordne taotlusvoor, millega toetatakse omavalitsusi puudega inimeste eluruumide kohandamisel. Et toetust saada, on inimesel vaja pöörduda kohalikku omavalitsusse.

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva sõnul võivad inimesed juba praegu omavalitsusele taotluse esitada. "Omavalitsuse ülesanne on seista hea selle eest, et tema territooriumil elavad inimesed saaksid olla võimalikult iseseisvad ja elada väärikates tingimustes," ütles minister. "Esmalt on oluline, et inimene annaks ise oma murest teada – seda on tal õigus teha kogu aeg. Ühtlasi kutsun kõiki üles teavitama ka teisi sellest võimalusest – nii soodustame vajaliku info jõudmist nendeni, kes seda tõesti vajavad."

Taotlusi kodu kohandamiseks võtavad inimestelt vastu elukohajärgsed omavalitsused, kes abistavad inimesi ka kohanduste elluviimisel. Elanike taotluste alusel koostab kohalik omavalitsus taotluse toetuse saamiseks ja esitab selle riigile otsuse tegemiseks. Pärast otsust kohandatakse kodud omavalitsuse toel ja riik kompenseerib omavalitsuse kulud 85 protsendi ulatuses Euroopa Regionaalarengu Fondist.

Kohandamine tähendab eluruumi ümberehitamist sellisel viisil, et inimesele on loodud nii tema erivajadustest tulenevad spetsiifilised objektid, näiteks kaldtee ja platvormtõstuk, kui ka tehtud puudest tulenevad tavapärased ümberehitused, nagu pesemisruumis vanni asendamine dušiga. Kohandamise käigus võib rajada ka näiteks ohutust tagava piirde, aiavärava automaatika või tuua köögi tööpinnad ja köögitehnika madalamale tasapinnale. Taotluse oma kodu kohandamiseks võivad esitada kõik puudega inimesed, sõltumata puudeliigist.

Eelmine taotlusvoor oli 2018. aastal. Rahandusministeerium rahuldas siis 56 omavalitsuse taotlused puudega inimeste eluruumide kohandamiseks. Kohalikud omavalitsused plaanisid eluruumide kohandamist kokku 2,4 miljoni euro eest.

Kodude kohandamiseks on eelarves raha veel seitse miljonit eurot ja selle abil on kavandatud enam kui 1400 puudega inimese eluruumi kohandamise toetamine.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles