Presidendi rahvaluulepreemia tuli Väike-Maarjasse

Presidendi rahvaluulepreemia laureaadid (vasakult) Maie Matvei, Ergo-Hart Västrik ja Ene Raudkats koos Tartu linnapea Urmas Klaasiga Eesti kirjandusmuuseumi kaminasaalis.

FOTO: Erakogu

Emakeelepäeval andis Tartu linnapea Urmas Klaas aktusel Eesti kirjandusmuuseumis üle Eesti vabariigi presidendi rahvaluulekogumispreemiad. Preemia värsked laureaadid on Maie Matvei, Ergo-Hart Västrik, Ene Raudkats ja Asael Truupõld.

Asael Truupõld on saatnud kaastöid paljudele võistlustele, nagu "Minu mälestuste Soome" aastal 2009, alates 2013. aastast järjekindlalt igal aastal, erandiks vaid 2016. aasta eluloovõistlus, sest ta oli oma eluloo juba varem üles kirjutanud, 56 leheküljele .

Asael Truupõllu tööd paistavad silma tõsielule orienteeritud põhjaliku ja täpse esitusviisi poolest. Tema võistlustöödele on sageli lisatud kronoloogiaid ja muid lisasid, nagu ülevaade põdrajahist 1965. aastal ("Inimene ja loomariik", 2017) või läbilõige oma nime esinemisest arhiiviallikates ja kasutajate käibes ("Imelik nimi", 2017). Samuti kirjeldatakse kaastöödes asjalikus stiilis nii olustikku kui ka nähtusi ("Lastemängud", 2013). Hea mälu tõttu on tal võimalik meenutada ka 20. sajandi esimesel poolel toimunut, samuti on ta varustanud arhiivi toonaste fotodega.

Asael Truupõld on kultuuriloolise materjali missioonitundega koguja. Lisaks rahvaluulearhiivile on ta teinud koostööd EKM-i eesti kultuuriloolise arhiivi ja eesti rahva muuseumiga. Olles ühenduse Eesti Elulood liige, on ta lisaks oma eluloole vahendanud ja koostanud teiste inimeste elulugusid. Asael Truupõld on välja andnud raamatud "Avispea küla kannatusteaastad" ja "Sind surmani", mis räägivad Avispea küla metsavendluse ajaloost.

Vabariigi presidendi rahvaluule kogumispreemiaid antakse välja Eesti kirjandusmuuseumi rahvaluulearhiivi ettepanekul selleks, et tunnustada arhiivi vabatahtlikke kaastöölisi. Preemia asutas Konstantin Päts 1935. aastal, see taastati 1993. aastal. Preemiat rahastab SA Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu.

Tagasi üles