Rakvere ametikooli õpilaskodu õueala hakkab ilmestama Jass Kaselaane skulptuur "Koduvalvur"

Skulptuur "Koduvalvur". FOTO: eskiis

Riigi Kinnisvara AS koostöös haridus- ja teadusministeeriumiga korraldas kunstikonkursi, et leida Rakvere ametikooli õpilaskodu õuealale sobivaima ideelahendusega kunstiteos.

Žürii tegi valiku 17 töö hulgast ja valis võitjaks Jass Kaselaane teose "Koduvalvur". Jass Kaselaane teoseid iseloomustab totaalsus, läbimõeldus ning arvestamine ümbritseva ruumi ja valitud teemaga.

Žürii sõnul on valgest betoonist 2,3 meetri kõrgune skulptuur "Koduvalvur" hästi modelleeritud meeldiva üldistusastmega teos. Hiiglaslik koerakutsikas õpilaskodu akende all mõjub sõbralikult ja soojalt, sümboliseerides samal ajal ausust, lojaalsust, tarkust ning sõprussidemete hoidmist.

Rahu ja turvatunnet sisendavate valvavate skulptuuride paigutamise traditsioon ulatub tsivilisatsiooni algusaegadesse. Eesti kontekstis on igati sümpaatne viide kunstiklassikale, Johann Köleri maalile "Truu valvur".

Žürii hinnangul on tegemist sümboli õnnestunud valikuga, tundlikult on mängitud piiridega ja sobitatud sümbol veenvalt nii õpilaskodu kui ka Rakvere linna konteksti.

Konkursil pälvis teise koha ideekavand "Riist", mille autorid on Margus ja Ott Kadarik. Teos ilmutab ja peidab pihukirve kujutist, pakub tõlgendusvõimalusi ning haakub koolis õpetatavate tehniliste erialadega

Kolmanda koha saavutas võistlustöö "Kannab vilja", autor Indrek Köster. Tegemist on sümpaatse vormilahendusega, mis suhestub hästi hoone arhitektuuriga.

Eraldi märkis žürii ära kaks teost: ideekavandi "Uni on püha", autorid Risto Tali, Rait Siska ning Anna Roomet, mida iseloomustavad märksõnad on puhas vorm ja tänapäevane sepatöö, ja ideekavandi "Vaip", autor Urmas Viik, mis suhestub maakunstiga (inglise keeles land art), kus kunstilise kujundamise materjaliks on maastik.

Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 56 500 eurot. Skulptuur "Koduvalvur" valmib 2019. aasta hilissügisel.

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Eesti Kunstnike Liidu esindajad Vano Allsalu, Erki Kasemets ja Mari-Liis Tammi, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindaja Linda Lainvoo, Rakvere ametikooli direktor Kuno Rooba ning žürii esimees, Rakvere ametikooli uue õpilaskodu arhitekt Anto Savi arhitektuuribüroost Boa. Žürii tööd toetas hääleõiguseta ehitusekspert Aleksei Romanjuk Riigi Kinnisvarast.

Tagasi üles
Back