Narva kipub ikkagi Rakvere toel kultuuripealinnaks

Narva.

FOTO: Mihkel Maripuu

Narva linnavalitsus moodustas kolmapäeval uue töörühma, kelle ülesandeks saab töö Euroopa 2024. aasta kultuuripealinna lõpptaotluse koostamise kallal, kirjutab Põhjarannik. 

Vast moodustatud toimkonda "Narva − Euroopa kultuuripealinn 2024" asus juhtima värske linnapea Aleksei Jevgrafov. Peale tema kuuluvad sinna kolm ametnikku: Viktoria Lutus ja Dmitri Vergun kultuuriosakonnast ning Anton Võlitok arenduse ja ökonoomika ametist.

Põhjaranniku andmeil kuuluvad lisaks neile toimkonda Narva ooperipäevade korraldaja Julia Savitskaja, Geneva kontserdimaja kunstiline juht ja ürituste korraldaja Grigori Malõškin, nutikate ideede ja projektide rahastu Prototron tegevjuht Jana Pavlenkova ning Jõhvi kontserdimaja direktor Piia Tamm.

Toimkonda ei kutsutud Narva peaarhitekti Ivan Sergejevit. 2018. aastal oli Sergejev aktiivne kultuuripealinna idee edendaja, ent pärast 2019. aasta alguses lahvatanud skandaali teatas ta avalikult, et seatud tähtajaks − 1. augustiks − ei jõua enam koostada korralikku taotlust, mis Narvale ihaldatud kultuuripealinna tiitli tooks.

Uue toimkonna esimene istung on kavas esmaspäeval, 22. aprillil Rakveres, mis on Narva ametlik partner teel kultuuripealinna tiitli poole.

Rakvere linnapea Marko Torm ütles, et esmaspäeval kohtuvad narvalased tõepoolest Rakveres osaühingu Shiftworks esindajatega, et arutada kultuuripealinnaks kandideerimist.

OÜ Shiftworks juhatuse liige Helen Sildna teatas 9. veebruaril, et firma loobub Narva kultuuripealinna taotluse kallal töötamast. "Ühe asja sooviks selgeks teha: volikogu kärpis detsembris ettevalmistustööde eelarvet kolmekordselt − kuulamata linnavalitsuse selgitusi, põhjendusi, keeldudes kohtumast. Hange kuulutati välja kärbitud summale. Esitasime detailse pakkumuse, tuues selgelt välja lisaeelarve, kirjeldades tegevusi, mida hankes isegi nõutud ei olnud − kuigi Euroopa Komisjoni nõuetes on (lõppprojekti hindaja on ju Euroopa hindamiskomisjon, mitte Narva volikogu). Pärast seda üht ja sama hankepakkumist ei ole mingeid lisanõudeid esitanud, kõik on sealsamas dokumendis selgelt ja detailselt kirjas, igaks juhuks nii eesti kui ka vene keeles," selgitas Sildna toona oma Facebooki lehel.

Nüüd aga kohtuvad narvalased Marko Tormi sõnul Rakveres just Sildna juhitud ettevõtte esindajatega. "Meie oleme esialgu äraootaval seisukohal ja pakume nii-öelda neutraalset pinda," ütles Torm.

Rakvere linnapea lisas, et kuna kultuuripealinna konkursi lõpptaotlus koos ürituste kavadega tuleb Euroopa konkursikomisjonile esitada augustiks, ei ole tal väga suurt usku, et Narva lõpptaotluse koostamisest eriti asja võiks saada. "Aga vaatame ära, kuidas esmaspäevane kohtumine kulgeb," lausus Marko Torm.

Lisaks Narvale kandideerib Euroopa 2024. aasta kultuuripealinnaks Tartu.

Tagasi üles