Korteriühistud saavad peagi jälle rekonstrueerimistoetust taotleda

Kortermaja renoveerimine.

FOTO: Meelis Meilbaum

KredEx alustab 20. maist uuenenud tingimustel korterelamute rekonstrueerimistoetuse taotluste vastuvõttu. Sel aastal on toetusteks ette nähtud 17,5 miljonit eurot ja taotlusi võetakse vastu selle summa piires.

KredExi eluaseme ja energiatõhususe osakonna juhi Triin Reinsalu sõnul muudeti tingimusi, et soodustada rekonstrueerimise aktiivsust kõigis Eesti piirkondades ja toetada ka mitmesuguste piirangutega majade korrastamist.

"Eelmine toetusmeede näitas, et ükski maja pole tüüpiline ning olenevalt korterelamu seisukorrast võib energiatõhususe suurendamiseks vajalike tööde hulk olla erinev. Sestap muutsime tingimusi paindlikumaks ja suurendasime toetust piirkondades, kus eri põhjustel on rekonstrueerimiste arv olnud pigem madal. Hinnanguliselt saab sel aastal uue toetuse abil värske hingamise ligikaudu 50 korterelamut üle Eesti."

Võrreldes eelmise perioodiga on üks kõige olulisem muudatus seotud toetuse määraga, mis paljuski lähtub piirkonna rekonstrueerimisaktiivsusest, ühistute laenuvõimekusest ja kinnisvara väärtusest. Tartus ja Tallinnas saab toetust kuni 30 protsenti. Tallinna ja Tartuga külgnevate valdade asustusüksustes, kus kinnisvara turuväärtus on taotluse esitamisele eelneva aasta andmetel kõrgem kui 500 eurot ruutmeeter, ja Elva linnas, Haapsalu linnas, Keila linnas, Kohila alevis, Kuressaare linnas, Maardu linnas, Otepää linnas, Paikuse alevis, Pärnu linnas, Rakvere linnas, Rapla linnas, Sauga alevikus, Uuemõisa alevikus ning Viljandi linnas asuva korterelamu rekonstrueerimisel 40 protsenti. Mujal Eestis on toetuse määr 50 protsenti. Varem sama toetust saanud majad enam toetust ei saa. Kui ei soovita aknaid soojustuse tasapinda tõsta ning jäetakse paigaldamata soojustagastusega ventilatsioon, on võimalik taotleda ka madalamas määras toetust.

Muudatusi on ka miljööväärtuslikel aladel paiknevate ja muinsuskaitse all olevate elamute puhul. Vastavalt kohaliku omavalitsuse või muinsuskaitseameti väljastatud tingimustele ei pruugi olla võimalik näiteks maja fassaadi soojustamine või akende vahetamine. Selliste hoonete puhul peab toetuse saamiseks parandama energiatõhususarvu klassi vähemalt ühe astme võrra. Toetatakse ka maja kvaliteetseks terviklikuks rekonstrueerimiseks vajalike uuringute tegemist. Esimest korda saab toetust liftide rajamiseks.

Toetust jagatakse voorupõhiselt ehk igal aastal kindla summa piires. Lisainfot leiab KredExi kodulehelt.

Tagasi üles