Ornitoloogid ootavad infot teedel hukkunud lindudest

Eva Samolberg
, Virumaa Teataja peatoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Linnud.
Linnud. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub autojuhte, rattureid ja jalakäijaid märkama ja teada andma teedel hukkunud lindudest, et välja selgitada liikluses hukka saamise mõju meie linnustikule. Andmete kogumine kestab hilissügiseni.

Aasta linnu veebilehel on avatud kaardirakendus, kuhu saab sisestada hukkunud linnu leidmise koha, aja ning linnu liigi või kirjelduse. Ornitoloogiaühing kogub andmeid novembri alguseni ning teeb vaatlustest kokkuvõtte, mis aitab täpsustada liikluse mõju Eesti linnustikule.

"Käesoleva aasta lind öösorr on üks sageli teedel hukkuvatest linnuliikidest, sest ta käib sõiduteedel toitumas ja puhkamas. Öösorr aga ei ole ainuke ja teedel hukkub ka teisi linde. Seetõttu soovimegi välja selgitada liikluse mõju öösorrile ja ka teistele linnuliikidele," selgitas aasta linnu projekti meeskonna liige Renno Nellis.

Nellis lisas, et üleeestilist esinduslikku andmestikku teedel hukkunud lindudest ei ole varem koostatud. "Üldjuhul registreeritakse lindude ja loomadega kokkupõrked, kui on tekkinud oluline varaline kahju või on inimesed kannatada saanud. Linnuvaatlejad on registreerinud juhuleide, kuid järelduste tegemiseks on andmeid liiga vähe. Liikluskoormus on üha kasvanud ja eeldatavalt muutub liikluse mõju elusloodusele järjest olulisemaks ka Eestis," põhjendas Nellis ettevõtmise vajalikkust. Aasta linnu projekti toetab keskkonnainvesteeringute keskus.

Mida teha, et vältida liikluses kokkupõrkeid lindudega?

Järgi lubatud piirkiirust ning vajadusel aeglusta, kui märkad teed ületavaid või vahetult tee servas toituvaid linde. Arvesta, et linnud võivad ootamatult oma liikumissuunda muuta.

Vajadusel peata auto, et linnud (eelkõige lennuvõimetute poegadega pesakonnad) saaksid ohutult teed ületada. Anna teel olevast ohust teistele liiklejatele märku ohutulede kasutamisega. Pimedal ajal peatudes vaheta kaugtuled lähitulede vastu, et teed ületavaid linde mitte pimestada.

Ära jäta teeservadesse prügi. Toidujäätmed meelitavad ligi nii linde, kes sealt kõhutäit otsivad, kui ka pisiimetajaid ja teisi loomi, kellele röövlinnud jahti peavad.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles