Päästeamet jagab näpunäiteid talgupäevaks

Kristi Ehrlich
, tegevtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Päästeamet soovitab visata pilk ka korrusmaja trepikotta ja seista hea selle eest, et trepikoda oleks kergesti läbitav.
Päästeamet soovitab visata pilk ka korrusmaja trepikotta ja seista hea selle eest, et trepikoda oleks kergesti läbitav. Foto: Toomas Herm

Homne "Teeme ära!" talgupäev on ideaalne võimalus heita pilk enda ümber ning luua ohutum elukeskkond iseendale ja oma lähedastele. Päästeamet pakub välja kaheksa näpunäidet, mida koristuspäeval päriselt ära teha.

Kodu. Alusta iseendast! Alati ei pea kellegi teise tagant koristama, vaid vaata kõigepealt enda ümber. Korrasta oma kodu – pese puhtaks aknad, võta tolm, vaata, et suitsuandur oleks töökorras. Kontrolli üle küttekolded ja lisa kalendrisse meeldetuletus korstnapühkijale helistamiseks või elektritööde spetsialisti kutsumiseks.

Hoovid ja koduümbrus. Ülemaailmsel koristuspäeval ei pea sa minema kuhugi kaugele, vaid piisab sellest, kui sa oma koduümbruse puhtaks teed. Korralda koos pere ja sõpradega üks tore talgupäev värskes õhus. Lehti ja oksi lõkkes põletades järgi kohaliku omavalitsuse nõudeid ning pea meeles lõkke tegemise ohutusjuhiseid http://kodutuleohutuks.ee/tuleohutus-suvel/.

Keldrid ja garaažid. Koristamise käigus leitud vanu rehve, õlisid, värve, lakke, liime, väetiseid, mürke (rotimürk), atsetooni, elavhõbedat, torupuhastusvahendeid või muid ohtlikke ja tundmatuid kemikaale ei tohi tavaprügikasti visata, vaid need tuleb viia kohalikku jäätmejaama või kogumispunkti. Kokku korjatud või leitud ohtlikud jäätmed tuleb panna suletavasse anumasse või paksema kilekoti sisse koos pakendiga. Kindlasti ei tohi ohtlikke  jäätmeid viia metsa alla või loodusesse. Lähimad jäätmejaamad ja kogumispunktid leiad veebist kuhuviia.ee. Tutvu ka jäätmete sortimisõpetusega.

Trepikojad. Vaata, et sinu kortermajas asuvad koridorid ja väljapääsud oleks kergesti läbitavad ja põlevmaterjalist puhtad. Trepikodades ära hoiusta lapsevankreid, jalgrattaid, potililli ega muud vaba liikumist takistavat kraami. Mõtle selle peale, et kas siis, kui sa peaksid majast kiiresti väljuma, avanevad uksed ja aknad nii, nagu on vaja.

Kasutuseta seisvad ja mahajäetud hooned. Eestis on väga palju kasutuseta seisvaid hooneid. Kui üks neist kuulub sulle, siis ole hea ja mine vaata oma valdused üle – sule sissepääsud, niida muru, riisu lehed, paranda katus.

Katteta kaevud. Kui kaevu kivi- või puitkonstruktsioonid on lagunenud, võivad need raske õnnetuse põhjustada. Kutsume kõiki talgupäevast osavõtjaid üles teatama kaanteta kaevudest ja teistest ohtlikest rajatistest päästeala infotelefonil 1524 või märkima ohtliku objekti asukoha veebilehel anna-teada.ee. Märgi kaardil probleemse rajatise asukoht ja lisa lühike selgitus, tee probleemsest kohast ka foto ning lisa see teatele. Rakendus edastab sinu teate vastavalt määratud koordinaatidele kohalikule omavalitsusele või maanteeametile. 

Sinu oma inimesed. Kui oled oma maja, keldri, garaaži, aia või hoovi korda teinud, siis ole hea ja ulata abikäsi oma lähedastele – näiteks külasta vanemaid või vanavanemaid ning aita ka nende elukeskkond ohutumaks muuta. Lisaks võid surnuaialt läbi põigata, kindlasti on kevadel seal nii mõndagi korrastada. 

Pea meeles! Kui leiate koristustööde käigus lõhkekeha, tuleb helistada hädaabinumbril 112 ja täita saadud juhiseid. Seda ka siis, kui te ei ole kindel, kas tegu võib olla lõhkekehaga, aga kahtlus on. Kahtlast eset ei tohi liigutada ega kaasa võtta. Hoiatage läheduses viibivaid inimesi ja ärge laske kedagi leitud eseme lähedusse.

Tagasi üles