N, 8.06.2023

Rapsipõllud saavad erilist tähelepanu

Marju Lina
Facebook Twitter
Comments
Põllumajandusamet kontrollib muuhulgas taimekaitsevahendite kasutamist rapsikasvatuses.
Põllumajandusamet kontrollib muuhulgas taimekaitsevahendite kasutamist rapsikasvatuses. Foto: Dmitri Kotjuh

Taimede õitsemise ja taimekaitse kõrghooajal kontrollib põllumajandusamet teravdatud tähelepanuga taimekaitsevahendite kasutamist rapsikasvatuses. Eksimused rapsipõldude taimekaitsetöödel on suur oht kõikidele tolmeldajatele. Rapsi kasvuaegne kontroll hõlmab ka proovivõtmisi taimikust.

Kontrollide käigus on tuvastatud, et taimekaitsevahendite vale kasutamine on põhjustanud mesilaste hukkumist. Peamiseks mesilaste surmade põhjuseks on läbi aastate olnud dimetoaati sisaldav taimekaitsevahend Danadim 40 EC, mida kasutavad rapsikasvatajad. Tegu on süsteemse toime ja laia tõrjespektriga väga tõhusa putukatõrjevahendiga, mis on Eestis registreeritud kasutamiseks teraviljadel, köögiviljadel ja dekoratiivtaimedel, aga mida on keelatud kasutada rapsikasvatuses või mujal.

Proove võetakse tänavu ennekõike kasvavast taimikust, et analüüsidega välja selgitada taimekaitsevahendite tegelik kasutamine. Analüüsitulemused võimaldavad jälgida põlluraamatu seaduspärast täitmist, kulunormidest ja ooteaegadest kinnipidamist ning lisaks ka seda, kas kasutatud on lubatud vahendit ja õigel kultuuril.

Põllumajandustootja peab teadma, et kasutada võib üksnes Eestis ametlikult registreeritud ja kindlateks tõrjetöödeks mõeldud taimekaitsevahendeid vastavalt kasutusjuhendile. Tuleb jälgida, et vahendit kasutataks ainult lubatud kultuuridel, õige kulunormiga ja taimede õiges kasvufaasis. Samuti peab taimekaitsetöödel arvestama sobilike ilmaoludega.

Tasub meeles pidada, et mesilaste ja teiste tolmeldajate kaitsmiseks kehtib endiselt õitsvate taimede, sealhulgas õitsvate umbrohtude pritsimise keeld. See tähendab, et kui põllukultuur või umbrohi põllul õitseb, on keelatud pritsida mistahes taimekaitsevahendiga. Erandina võib õitsvaid taimi pritsida ainult siis, kui taimekaitsevahendi kasutusjuhendil on vastav märge, ning sellisel juhul tuleb taimekaitsetöid teha ajavahemikus kella 22–5.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles