Üleskutse linnuhuvilistele: põllumehed kutsuvad põldudele kogunevaid haneparvi vaatama ja heidutama

Marju Lina
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Hanelisi on Eestimaa põldudel iga aastaga aina rohkem.
Hanelisi on Eestimaa põldudel iga aastaga aina rohkem. Foto: Marko Saarm

Kevadel ja sügisel läbivad Eestit rändlinnud, kes on loomulik osa loodusest. Põllumeestel on aga üha suurem väljakutse, kuidas tulla toime viimastel aastatel toimunud rändlindude arvukuse olulise kasvuga, mida on tunnistanud nii ornitoloogid kui ka põllumehed.

"Eestis peatuvate haneliste arvukus ja nende tekitatud põllumajanduslikud kahjud on viimaste aastate jooksul oluliselt suurenenud. Põllumehed on olukorra leevendamiseks teinud ettepaneku kevadise heidutusjahi lubamiseks, sest teiste heidutusvahendite mõju on piiratud või ammendunud. Riik on nõustunud tänavu kevadel kolmes maakonnas 36 põllul läbi viima vaid pilootprojekti, millega uuritakse haneliste heidutusjahi otstarbekust. Pilootprojekti esmane kogemus on põllumeestele näidanud, et heidutusjahil on mõju," selgitas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

Sõrmuse sõnul on aga heidutusjahi pilootprojekti tulemusel ajakirjanduses avaldatud mitu artiklit, milles väljendub mure, et põllumehed soovivad talvest ja pikast reisist kurnatud linde kevadel enne pesitsusperioodi halastamatult ja ohjeldamatult tappa. Seetõttu kutsub põllumajanduskoda teema vastu huvi tundvaid inimesi oma silmaga vaatama rändlindude tegevust põllul. Põllumeeste eesmärk pole rändlinde tappa, vaid leida lahendus lindude heidutamiseks ja nende arvukuse kiire kasvu pidurdamiseks.

"Linnuhuvilised, palun tulge varavalges – veel enne, kui algab tegelik tööpäev täis põllutöid ja mitmesuguseid toimetamisi – koos põllumeestega vaatama põldudele kogunenud hanesid. Pärast tööpäeva lõppu kuni pimeda saabumiseni on huvilistel taas võimalus koos põllumeestega lindude vaatlusega jätkata," teeb üleskutse põllumajanduskoja nõukogu liige Olav Kreen, kes teenib Lääne-Virumaal leiba teraviljakasvatajana. "Tulge ja aidake linde põldudelt peletada, siis näete ise, kui keeruline ja eri ressursse vajav see tegevus on."

Linnuvaatlusest huvitatud inimestel palutakse pöörduda põllumajanduskoja poole aadressil info@epkk.ee või telefonil 600 9349, et kokku leppida põllumehe osalusel toimuva vaatluse aeg ja koht.

Esimesed hanelised jõuavad kevaditi Eestisse olenevalt ilmast alates märtsi keskpaigast ja viibivad siin maikuu viimaste päevadeni. Linnuparv koosneb tavaliselt tuhandetest isenditest, kes hävitavad kiiresti põllul kasvavad taimed või söövad ära sinna külvatud oa-, herne- või suviviljade seemne. Nii võib juba kevadel saagiaasta kas osaliselt või täielikult ebaõnnestunuks lugeda.

Tagasi üles