R, 3.02.2023

Metsloomi hakatakse marutaudi vastu vaktsineerima

Eva Samolberg-Palmi
, Virumaa Teataja peatoimetaja
Metsloomi hakatakse marutaudi vastu vaktsineerima
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Marutaudivaktsiin.
Marutaudivaktsiin. Foto: Elmo Riig / Sakala

Veterinaar- ja toiduamet alustab uuel nädalal Kirde- ja Kagu-Eesti aladel kevadist rebaste ja kährikute suukaudset marutaudivastast vaktsineerimist.

Selle ala puhvertsooni laius, kuhu vaktsiini külvatakse, on 50 kilomeetrit Venemaa maismaapiirist ning 30 kilomeetrit Narva jõest. Vaktsiini külvamist alustatakse Ida-Virumaa Narva jõe poolsetel aladel. Seejärel tehakse vaktsineerimist Lõuna- ja Kagu-Eestis piirialadel ning tööd lõpetatakse taas Ida-Virumaal, aladel, kuhu vaktsiini enne ei külvatud.

VTA metsloomade marutaudivastase vaktsineerimise projektijuhi Enel Niine sõnul pole marutaud Euroopast kuhugi kadunud. "Sellel aastal on metsloomadel marutaudijuhtumeid tuvastatud näiteks Poolas, Rumeenias ja Türgis. Samuti oli marutaudijuhtum eelmise aasta septembris Leedu vabariigis." Tegemist on riikidega, mis on eestlaste seas populaarsed turismisihtkohad. "Eesti on täna marutaudivaba, kuid siiski jätkatakse nii metsloomade kui ka koerte ja kasside kohustusliku vaktsineerimisega, et vältida haigusjuhtumeid," selgitas Niin.

Vaktsineerimiseks kasutatakse spetsiaalseid metsloomadele mõeldud peibutussöötasid. Tegemist on kalajahumassist söödaga, kuhu on peidetud kapseldatud marutaudi-vedelvaktsiin. Vaktsiinsöötasid külvatakse õhust väikelennukitega. Vaktsiine ei külvata linnade, asulate, teede ning veekogude kohal. Piisava nähtavuse tagamiseks lendavad väikelennukid madalalt.

Märksõnad
Tagasi üles