ERM avas postiajaloo kogude virtuaalnäituse “Laulupeo kaja”

Inna Grünfeldt
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Esimesed laulupeole pühendatud postmargid aastast 1933, kunstnik Karl Triumph.
Esimesed laulupeole pühendatud postmargid aastast 1933, kunstnik Karl Triumph. Foto: ERM

Laulupidude idee algataja Johann Voldemar Jannseni 200. sünniaastapäeva puhul ning juubelilaulupeo auks täiendas eesti rahva muuseum Eesti kultuuriloo püsinäitust “Kohtumised” väärtuslike laulupeoaineliste esemetega ning avas oma kodulehel postiajaloo kogude virtuaalnäituse “Laulupeo kaja”.

ERM-i postiajaloo kogude virtuaalnäitus “Laulupeo kaja” keskendub laulupidude kui rahvuslike suursündmuste rohkele kajastamisele filateelias. Laulupidudele on pühendatud nii postmarke, suveniir­ümbrikke, tervikasju kui ka kõrvaltempleid.

Muuseumis kohapeal saab näha hõbedast taktikeppi, mille kinkis Johann Voldemar Jannsenile tema 50. sünnipäevaks 1869. aastal Vanemuise Mängu- ja Lauluselts klausliga, et ta kasutab seda esimest korda esimesel üldlaulupeol.

Eksponeeritud on Jakob Hurda ajalooline “Kõne priiusepühal”, mida ta pidi paduvihma tõttu kolmandiku võrra lühendama, ning ehkki paber sai veekahjustusi, jõudsid mõtted rahva sekka.

Tutvuda saab unikaalse kollektsiooniga Eesti laulu- ja tantsupeomärkidest läbi aegade.

Virtuaalnäitust saab vaadata ERM-i kodulehel: www.erm.ee/et/laulupeo-kaja.

Tänavu möödub 150 aastast esimesest üldlaulupeost, mis peeti 1869. aastal Tartus.

Laulupidude traditsioon on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja.

Tagasi üles