Euroopa Parlamendi valimised kulgevad maakonnakeskuses aktiivselt

Lääne-Virumaa keskraamatukogus asuvas valimisjaoskonnas valitses pisut enne keskpäeva töine ja rõõmus meeleolu.

FOTO: Margus Martin

Pühapäeva ennelõunal võis Rakvere südalinnas paiknevat kahte valimisjaoskonda külastades tõdeda, et inimesed suhtuvad Euroopa Parlamendi valimistesse täie tõsidusega.

Mõnevõrra rahulikum oli olukord Rakvere gümnaasiumis, vilkamat sagimist võis täheldada Lääne-Virumaa keskraamatukogus.

"Minul oli valik juba varem tehtud. Kui vanad olijad pole midagi teinud ja lubatud kokkusaamistele ei tule, siis valige ikka uued, värsked inimesed," rääkis Lääne-Virumaa keskraamatukogus hääletamas käinud Eevi Urbala. "Igaüks teeb vigu ja igaüks eksib. Kes parandada saab, see parandab, ja kes ei saa, see ei saa, aga edasi tuleb elada. See on nagu korteriühistus: kord on kellelgi palav ja siis külm. Mõnel paistab praegu päike, aga mis parata, sest nii on see olnud kogu elu jooksul igal kevadel."

Proua lisas, et jälgis valimiseelseid debatte ja ammutas infot uudistesaadetest, kuid meelde talle väga palju ei jäänud. "Uudised tuleb ikka kõik ära vaadata. Arvutit mul ei ole, aga kodus käib Virumaa Teataja, mille loen algusest lõpuni läbi."

{image_

embed

}84443{/image_

embed

}Valimistel osalemist pidas tähtsaks 84-aastane Margarita Õunapuu, kes ütles, et igast asjast tuleb aru saada selleks, et eluga edasi minna. "Ma loodan, et nad [europarlamenti pääsejad] seisavad ikka meie vabariigi ja meie inimeste poolt. Mul on kuusteist järeltulijat ja mõtlen ikka sellele, et neil oleks ilus elu."

Valiku tegemine polnud tema jaoks raske. "Lihtsalt vaatasin nimekirja ja tundsin, et vaat seda inimest ma natuke pooldan. Paistab, et ta on minu mõtetega kursis. Valisin inimest, mitte erakonda. Oleme tublid ja lähme edasi!"

Keskraamatukogus asuva valimisjaoskonna esimees Erkki Leek märkis, et tema meelest on praeguse jaoskonna elu vilkam, kui näiteks oli hiljutiste riigikogu valimiste ajal Rakvere rahvamajas. Tõsi, nüüd on kaks nimetatud jaoskonda ühendatud ning nimekirjast leiab enam kui kuue tuhande valija nimed. "Rahvast käib tegelikult kogu aeg. Sellist hetke, kui üldse kedagi ei käi, pole," kinnitas jaoskonna liige Lea Lehtmets.

{image_

embed

}84442{/image_

embed

}Keskpäevaks oli üle Eesti hääletamas käinud 29,1 protsenti valijatest. Kõrgeim on seni olnud osalusprotsent Tartu linnas (33,7 protsenti) ja madalaim Ida-Virumaal (17,1 protsenti). Lääne-Virumaal oli kella 12 seisuga käinud hääletamas 25,2 protsenti valijatest.

Viis aastat tagasi, 2014. aasta Euroopa Parlamendi valimistel oli keskpäevaks Eestis hääletanud 25,3 protsenti valijatest.

Tagasi üles