T, 30.05.2023

Maaülikool uurib võimalusi loomapidamiseks Lahemaal

BNS
Facebook Twitter
Comments
Maaülikool uurib, kas karjakasvatus Lahemaa rahvuspargis on mõeldav.
Maaülikool uurib, kas karjakasvatus Lahemaa rahvuspargis on mõeldav. Foto: Arvo Meeks

Maaülikool koos keskkonnaameti ja kohalike kogukondadega uurib traditsioonilisi elatusalasid Lahemaa rahvuspargis.

Projektiga antakse ülevaade põllumajanduse traditsioonidest, analüüsitakse karjamaade ja karjakasvatuse võimalusi ning koostatakse kaitsekorralduslikud soovitused.

"Lahemaa kaitsekorralduskavas on mitu valdkonda, nagu asustusstruktuur, ajalooline maakasutus ja teised, mida on raske hoida ilma loomade ja loomapidamiseta," rääkis karjakasvatuse tähtsusest kultuuripärandi spetsialist Ave Paulus. Ka 2010. aastal pilootprojektina Lahemaa rahvuspargile koostatud ajaloolise maakatte uuring näitas, et piirkonnas on palju traditsioonist karja- ja heinamaad, mis tõestab karjakasvatuse potentsiaali.

"Kuigi arvatakse, et eestlased on peale vabadussõda hoogsalt uudismaasid rajanud, näitavad Lahemaa maakasutuse andmed vastupidist," rääkis uuringu üks tegijatest, maaülikooli dotsent Mari Nõmmela. Tema sõnul on eestlane armastanud pigem kasutada looduslikku karja- ja heinamaad. Nõukogude perioodil kasutusest välja jäänud rohumaade taastamiseks on praegune Lahemaa kogukond teinud keskkonnaametile juba mitu konkreetset ettepanekut.

Projekti käigus on loodud kaardirakendus, kus on kõigil huvilistel võimalus ajaloolise maakasutuse ja traditsioonilise elulaadi säilitamiseks tutvuda Lahemaa pärandmaastikega, mis vajavad hooldamist või on teatud taastamispotentsiaaliga. Rakenduses saab ära märkida need alad, mida soovitakse võtta või anda põllumajanduslikku maakasutusse.

Lisaks oodatakse kohaliku kogukonna liikmeid, kes on mõelnud loomade pidamisele või huvitatud teistmoodi panustama pärandmaastike säilimisse, täitma küsimustikku karjakasvatuse hetkeolukorrast Lahemaal. Küsitlus jääb veebis avatuks 31. juulini.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles