Aas: CO2 kvoodi hinnatõus võib Ida-Virumaal töötuks jätta 1000 inimest

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas ei ole optimistlik. FOTO: Eero Vabamägi/Postimees/Scanpix

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas tunnistas, et süsihappegaasi (CO2) kvoodi hinnatõus võib tuua kaasa kuni tuhande inimese tööta jäämise Ida-Virumaal.

"Hinnad CO2 kvootidele on märgatavalt tõusnud. Kui 2018. aasta alguses oli CO2 kvoodi hind seitse eurot, siis nüüd 24 eurot, vahepeal isegi 27 eurot. Väga kiiresti on toimunud hinnas olulised muutused ja põlevkivielekter ei ole praegu konkurentsivõimeline. Seetõttu on Ida-Virumaal kujunenud olukord, kus väga paljud inimesed ei ole hetkel veel tööta, aga keda ähvardab töötuks jäämine," tunnistas Aas pärast energeetikaala ametiühingute ja ametiühingute keskliiduga kohtumist.

Üks meede inimeste tööl hoidmiseks on katelde hoidmine reservis.

Ligi 500 inimest on tänaseks juba koondamisteate kätte saanud, kuid ametiühingute teatel võib kõige mustema stsenaariumi korral kaotada sissetuleku enam kui 6000 inimest.

"See (6000 inimest – toim.) on koos kõikide tugistruktuuride ja pereliikmetega. Aga otseselt võib see puudutada 800 kuni 1000 inimest," lausus Aas.

Majandusministri sõnul täpsustati esmaspäeval toimunud kohtumisel nii koondamisohus olevate inimeste arvu kui arutati ka seda, milliseid meetmeid saab riik lühiajaliselt või pikemas perspektiivis kasutusele võtta.

"Koos CO2-st tulenevate muutustega peame mõtlema ka oma energiajulgeolekule. Ja ühe meetmena tuleb kindlasti kõne alla ka katelde hoidmine reservis. Teatud ajahetkedel on need ka konkurentsivõimelised, kui hüdroenergiat vähem," ütles Aas.

Tagasi üles
Back