R, 24.03.2023

Kuidas mõistlikult lahku minna?

 
Katrin Uuspõld
Kuidas mõistlikult lahku minna?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kuidas mõistlikult lahku minna?
Kuidas mõistlikult lahku minna? Foto: Shutterstock

Nii sotsiaaltöötajad, kohtunikud, lastekaitsetöötajad kui ka politseinikud puutuvad oma igapäevatöös kokku paaridega, kes lahku minnes ei suuda kokkuleppele jõuda oma vara või laste hooldusõiguse jagamise asjus. Perelepitaja ehk mediaator saab aidata täiskasvanutel jõuda kokkulepeteni nõnda, et laps oleks kaitstud.

Kuigi perelepitusteenust on Eestis pakutud juba mõnda aega, on selle pakkumisega ja valdkonna arendamisega aktiivselt tegeletud vaid loetud aastad. Kutsega perelepitajaid on Lepituse Instituudi asutajaliikme Ingrid Tiido sõnul vaid üheksa, kuid neid koolitatakse juurde ning nad teevad tööd üle Eesti.

“Perelepitus on kriisinõustamine, see on kriisitöö vanematega, kes lahutavad ja kel on tugevad negatiivsed emotsioonid. Probleem ongi tihti emotsioonides. Kui need ära võtta, on lihtne kokkuleppele jõuda, sest kommunikatsioon taastub – hakatakse üksteist kuulama. Aga kui probleemi põhjus jääb alles, tuleb see konflikt nagu võilill läbi asfaldi tagasi,” räägib organisatsiooni- ja perelepitaja ning Lepituse Instituudi direktor Tarvo Tendal.

Märksõnad
Tagasi üles