Põuasel ajal tuleb kaevuvett tarvitada säästlikult

Kristi Ehrlich
, tegevtoimetaja
Copy
Kuum suvi võib jätta pikapeale kaevud tühjaks.
Kuum suvi võib jätta pikapeale kaevud tühjaks. Foto: Arvo Meeks

Soojal ja kuival suvel võib kaevudest vee kättesaamisega esineda probleeme, kui pealmistes põhjaveekihtides veetase langeb ning samas nõudlus vee tarvitamiseks kasvab.

"Paljud aiapidajad kasutavad põhjavett taimede ja muru kastmiseks. Kuival ajal tuleks piirata muru kastmist ja vähendada vee tarbimist näiteks pesemiseks, et säästa kõige olulisemat – joogivett. Eriti säästlik tuleb olla salvkaevudest vee võtmisel, kuna salvkaevud pole nii sügavad ja neisse koguneb vesi põhjavee kõige pinnapealsematest, esimesena kuivale jäävatest kihtidest," kõneleb keskkonnaameti vee peaspetsialist Ingrid Vinn.

Suvisel kuival perioodil on hea ette võtta salvkaevu puhastamine. Salvkaevus halveneb vee kvaliteet, kui kaev on pikka aega puhastamata, vee kasutamine väike ja vesi jääb kaevus seisma. Lisaks võivad olla kaevu kukkunud puulehed, hiired või muud väikeloomad. Kaevu hooldamisel tühjendatakse see veest, setetest ja prahist ning vajadusel lisatakse kaevurõngad, et kaevu sügavamaks muuta. Seeläbi aitab salvkaevu puhastamine kaasa joogivee kvaliteedi tõusule ja ka lihtsustab vee kättesaamist.

Joogivee kvaliteedi säilimiseks ning kaevu kui ehitise kaitsmiseks soovitab keskkonnaamet tellida kaevu puhastamise ekspertidelt.

Lisaks toob alanud suveperiood kaasa aktiivsema ehitustegevuse veehaarete rajamisel. Eramute veevarustuses kasutatakse meil peamiselt kaht kaevutüüpi: puur- ja salvkaev. Puurkaevu võib rajada ainult ehitusloa alusel, mis tuleb taotleda kohalikust omavalitsusest, kes omakorda kooskõlastab ehitusloa ja -projekti keskkonnaametiga. Kui ehitusluba on olemas, saab tellida puurkaevu rajamise isikult, kellel on hüdrogeoloogiliste tööde tegemiseks luba. Niisuguse loa omanike nimekirja leiab keskkonnaministeeriumi kodulehelt, samuti saab tegevusloa olemasolu kontrollida majandustegevuse registrist. Salvkaevu rajamisel, ümberehitamisel ja lammutamisel esitatakse omavalitsusele ehitusteatis koos vajalike dokumentidega.

Puurkaevu rajamisega seotud küsimustega tuleks pöörduda keskkonnaametisse. Veepuudusega seotud probleemide puhul korraldab joogivee kättesaamise kohalik omavalitsus.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles