Doonoripäeval täitus neiu pikaaegne soov

Teele Toom andis verd esimest korda.

FOTO: Merly Raudla

Selle aasta 18. juuni jääb Rakvere piigale Teele Toomile alatiseks meelde. Siis kaitses ta edukalt oma 11. klassi lõputöö ning loovutas esimest korda verd.

Maikuus täisealiseks saanud Teele teadis juba ammu, et tahab saada doonoriks. “Olen seda mitu aastat teha tahtnud ja nüüd oli selleks võimalus,” kõneles piiga. “Sõitsin kesklinnast mööda ja nägin doonoritelki. Teadsin kohe, et tulen pärast kooli läbi,” lisas ta. Koolis kaitses ta edukalt 11. klassi lõputöö. “Mul on nii hea meel, et sain esimese vereannetuse teha,” sõnas Teele rõõmsalt ja lisas, et tuleb poole aasta pärast veel verd andma. Järgmisel korral saab ta ka teada oma veregrupi reesuse. Nüüdne analüüs näitas, et piiga soontes voolab null veregrupi veri. Aga kas negatiivne või positiivne, öeldakse talle järgmisel vereloovutusel.

Enne kanüüli veeni torkamist usutles õde esmadoonorit põhjalikult. Aga Teele ei karda verd, süstlaid, torkeid ega jääkarusid. Kõik sujus.

Mingit erilist eeltööd neiu enne esimest vereloovutamist ei teinud. Sööb ta niikuinii igal hommikul kõhu tublisti täis, hemoglobiin on kõrge ning tervis korras.

Rakvere Keskväljakule püsti pandud doonoritelgis sel korral verd ei võetudki. Ilm oli kuum ning doonoripäeva asemel oleks üritus muutunud hoopis saunafestivaliks. Temperatuur kerkib lõõskava päikese käes telgis väga kõrgeks. Kõik vajalik koliti kiiresti Rakvere spordikeskusesse ja veidi pärast keskpäeva olid platsis ka esimesed vereloovutajad. Võib isegi öelda, et Rakveres joostakse doonoripäevale tormi. Paljud loodavad varakult kohal olla, et mitte pikas järjekorras oodata.

Vereloovutusel kipuvad ikka korduma ühed ja samad doonorid. Nagu väike sõbralik ühtehoidev pere. Nüüdki jõudsin vaevalt spordihalli uksest sisse astuda ja küsivalt üle platsi vaadata, kui üks järjekorras olevatest doonoritest pilguga märku andis, kuhu sabasse ennast sokutada.

Kohvilauas kõneles AB-negatiivse veregrupiga Janar, et kuigi tema veri on haruldane, on teda spetsiaalselt välja kutsutud vaid kahel korral. Ju ei ole patsientidel Eestis kõige vähem levinud verd eriti palju vaja. Verd on Janar loovutanud juba 18 korda.

Kahel päeval tehti Rakvere spordikeskuses 266 doonoripäeva külastust, 223 doonoril lõppes külastus eduka vereloovutusega.

Doonoripere sai juurde 25 esmast doonorit.

See, kel sel korral telke külastada ei õnnestunud, on oodatud 18. juulil kella 10–14 Rakvere kultuurikeskusesse.

Veregruppide esinemissagedus Eestis

  • A Rh positiivne – 30,8 protsenti
  • 0 Rh positiivne – 29,5 protsenti
  • B Rh positiivne – 20,7 protsenti
  • AB Rh positiivne – 6,3 protsenti
  • A Rh negatiivne – 4,5 protsenti
  • 0 Rh negatiivne – 4,3 protsenti
  • B Rh negatiivne – 3,0 protsenti
  • AB Rh negatiivne – 0,9 protsenti
Allikas: verekeskus.ee
Tagasi üles