Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse ja EuroSpike GmbH esindajad kirjutasid täna alla pikamaa tankitõrjesüsteemi hanke raamlepingu.
Eesti sõlmis 40 miljoni eurose tankitõrjerelvade hankelepingu (3)
Seitsme aasta pikkuse lepingu maht on 40 miljonit eurot ning see sisaldab lisaks relvadele ja laskemoonale lisavarustust, tehnilist tuge ja väljaõpet. Esimese ostuna hangib Eesti 18 tankitõrjesüsteemi.
Lepingule kirjutasid alla kaitseinvesteeringute keskuse osakonnajuhataja Priit Soosaar ning EuroSpike GmbH tegevdirektorid Günter Lauer ja Roman Palaria.
Esimesed EuroSpike relvasüsteemid jõuavad Eestisse 2020. aasta teisel poolel, neid hakkavad kasutama jalaväebrigaadi tankitõrjekompaniid. Ajateenijate väljaõpe EuroSpike tankitõrjerelvade kasutamiseks algab järgmise aasta lõpus.
"Kaitsevägi saab enda käsutusse lihtsa ja hea süsteemi, mis lisab meie üksustele lahinguväljal efektiivsust ja paindlikkust," ütles kaitseinvesteeringute keskuse osakonnajuhataja Priit Soosaar.
Soosaar sõnas, et kuna sama süsteemi kasutavad kõik sõbralikud naaberriigid, on kriisiolukorras võimalik üksteist abistada, samuti annab see tulevikus võimaluse näiteks tankitõrje laskemoona koos hankida.
"Meil on väga hea meel, et Eesti ühineb EuroSpike perega, kuhu kuulub juba üle 30 riigi, neist 18 NATO riiki," ütles EuroSpike tegevdirektor Roman Palaria. "Spike relavsüsteemi kasutavad Saksamaa, Holland, Belgia, Läti, Leedu, Poola, Hispaania ja Itaalia. Seda on edukalt kasutatud erinevates konfliktipiirkondades ja lahinguolukordades muu hulgas moodsate lahingutankide vastu," ütles ta. Palaria sõnul on EuroSpike on müünud enam kui 30 000 raketti, neist 5000 on kasutatud laskmistel nii väljaõppe- kui ka lahinguolukorras.
"Eestisse tarnitav relvasüsteem on toodetud Saksamaal, kus ta vastavus Saksa kvaliteedinõuetele on läbinud karmi kontrolli ning relv vastab kõrgeimatele NATO standarditele," ütles Palaria.
Nõuded hangitavale relvasüsteemile töötas välja kaitsevägi. Tingimuste kohaselt pidi relv võimaldama nüüdisaegse lahingutanki neutraliseerimist. Samuti nägi kaitsevägi ette laskekauguse vähemalt 4000 meetrit ning võime mõjutada sihtmärke, mis on laskeulatuses, kuid mitte nägemisulatuses. "Tegemist igati kaasaegse tehnikaga, millel on lähiaastatel tugev arenduspotentsiaal," ütles kaitseväe tankitõrjeprojekti ohvitser major Alar Karileet.
Relval on "lase ja unusta" ning "lase, vaatle, korrigeeri" laskerežiimid. Laskevalmis relvasüsteem kaalub 28 kg, teda on võimalik kasutada nii jalastunud meeskonnal kui ka kinnitada lisaseadmega sõidukile.
Kaitseinvesteeringute keskus kuulutas välja pikamaa tankitõrjerelvade hanke möödunud aasta oktoobris. Uued tankitõrjesüsteemid on koos jalaväe lahingumasinate, iseliikuvate suurtükkide, uute automaatide ning sõjaaja üksuste varustuse ja varude täiendamisega riigikaitseliste hangete selle aastakümne prioriteetide seas.