Ole jaanipäevaks valmis ehk Kaheksa asja, mida apteegikotti panna

Plaastrid võiksid igal juhul kaasas olla.

FOTO: Tairo Lutter

Jaanid on paljudele suve nael. Sõprade ja pere seltsis liigutakse loodusesse ning veedetakse koos lõkke ääres mõnusalt aega. Et koosveedetud aeg muretult mööduks, on nutikas mõelda paar sammu ette ja varakult valmis pakkida apteegikott. Kuid mida apteegikott peaks sisaldama? Nõu jagab Südameapteegi proviisor Merle Meola.

Päikesekreem

Jaaninädalavahetus tõotab tulla päikeseline, seega on päikesekaitsevahend lahutamatu osa apteegikotist. "Päikesekaitsevahendit valides jälgi, et see kaitseks korraga nii UVA- kui ka UVB-kiirguse ees. Kreemi valimisel peaks arvestama kindlasti oma nahatüübiga, kuid hea on, kui päikesekaitsefaktor oleks vähemalt 30, seda eriti pikemalt päikese käes viibides. Päikesekreemi tasub proviisor Meola sõnul kasutada juba seepärast, et see hoiab ära naha enneaegse vananemise.

Seedimisele

Jaaninädalavahetusel on organismil argisest suurem koormus. Rasvane toit võib kaasa tuua ebameeldivus- ja raskustunde kõhus, kõhuvalu või kõrvetised. Apteegis on preparaate, et tekkinud vaevustele õigel ajal jaole saada. Ebamugava täiskõhutunde ja suurenenud gaaside korral on abi seedeensüümidest ning simetikooni sisaldavatest kapslitest ja pulbritest. "Tugevate pisteliste valude korral kõhus aitavad drotaveriini tabletid. Kõrvetiste korral on abiks antatsiidid ehk magneesiumi-, kaltsiumi- ja alumiiniumisoolad, mis aitavad mao ülihappesust neutraliseerida," selgitab Meola. Ta lisab, et laktoositalumatuse puhul tuleks kindlasti kotti pakkida ka laktaasiensüümi sisaldavad tabletid, kapslid või tilgad.

Putukatõrjevahend

Suvehooaja lendavate tüütuste peletamisel on tuntumaks abimeheks pihus, kuid lisaks sellele on olemas sääski peletavad kreemid ja pulgad. Veel üks tõhus ja mugav putukakaitse viis on putukavõru. See toimib ühe kuu ja on kantav nii käel kui ka jalal. "Jälgi, et vahend pakuks sääskedele lisaks kaitset teiste putukate, puukide ja parmude eest," soovitab proviisor.

Aaloegeel

Aaloegeeli tasub suvehooajal apteegikotis hoida juba seepärast, et oma toimelt on see vägagi mitmekesine: saab kasutada nii nahaärrituse kui ka putukahammustuste leevendamiseks, väiksemate nahavigastuste ravimiseks ning naha rahustamiseks raseerimise ja päevitamise järel.

Antiseptik

Antiseptik on tuntud haavapuhastaja, kuid lisaks saab sellega puhastada käsi ning suveperioodil on see eriti hea abimees puukide eemaldamisel. "Kui leiad oma kehalt kinnitunud puugi, siis eemaldada see nii ruttu kui võimalik ja desinfitseeri hammustuse koht antiseptilise vahendiga," soovitab Meola.

Plaastrid või haavaliim-pihus

Igas hästi varustatud apteegikotis on pakk plaastreid. Alternatiiv klassikalistele plaastritele on haavaliimid-pihused, mis kaitsevad haava niiskuse, mustuse ja bakterite eest. "Haav tuleb katta puhta sidumismaterjaliga, sest nii luuakse uute rakkude ja väikeste veresoonte kasvuks ja arenguks vajalik niiske keskkond. Kui haav jätta lahtiselt õhu kätte, siis muutub see kuivaks, paraneb aeglaselt, sinna võib kergesti tekkida põletik ja moodustuda armkude," selgitab proviisor plaastrite olulisust.

Valuvaigistid

Olenemata valu allikast või põhjusest on kindel üks: valu ei pea kannatama. Seda eriti jaanipäeval. Väiksemate traumade korral võib abi olla külmast kompressist, suurema valu korral küsi nõu valuvaigistite kohta apteekrilt.

Pohmelliplaastrid ja -kapslid

Et jaanipäevameeleolu täiel rinnal nautida, tasub juba enne pidu mõelda, kuidas vältida peojärgse hommiku pohmelust. Pohmelliplaastrid aitavad taastada organismi vajalike vitamiinide ja toitainete varu. Plaaster tuleks paigaldada nahale umbes 30 minutit enne alkoholi tarvitamise alustamist ning see peaks õlavarrele jääma minimaalselt 12 tunniks (kuid mitte kauemaks kui 24 tunniks). Pohmellivastased kapslid aitavad kõrvaldada alkoholi jääknähte, see tähendab aitavad leevendada halba enesetunnet, peavalu ja iiveldust. Kapslites leiduvad kehale vajalikud ained, mille süntees on alkoholi tarvitades häiritud või imendumine raskendatud. Kui alkoholi tarvitada, siis mõõdukalt.

Tagasi üles