Simunas siristas roosa rohutirts

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Roosa rohutirts üllatas Simunas loodusfotograafi.
Roosa rohutirts üllatas Simunas loodusfotograafi. Foto: Janek Pärn

Reedel jäi Simunas loodusfotograaf Janek Pärna kaamerasilma haruldane roosa rohutirts.

Janek Pärn nentis, et see oli tal esimene kohtumine niisugust värvi tirtsuga.

Tartu ülikooli zooloogia osakonna entomoloogia õppetooli doktorant Andro Truuverk selgitas mullu augustis Pärnu Postimehele analoogset pilti kommenteerides, et "roosa rohutirts" viitab looma värvusele, mitte liigile.

Truuvergi jutu järgi hukkuvad need loomad, kes looduses hästi silma hakkavad, üldjuhul varases elustaadiumis teiste käe läbi ehk nad pistetakse nahka.

"Roosakaks värvunud tirtse – nähtust põhjustab erütrism ehk punase värvi ületootlikkus – on fotograafid pildistanud ka varem, nad paistavad rohelistel taimedel hästi silma. Teada on selliseid veidra värviga sihktiivalisi Eestis mitmest liigist. Ju leidub neid mujal maailmas rohkemgi. Harilikult langevad nad kellegi saagiks juba nümfistaadiumis ja ise järglasi anda ei jõuagi. Seetõttu ei kohta me näiteks albinootilisi ehk heledaks värvunud või lausa valgeid loomi just kuigi tihti," seletas Truuverk.

Entomoloog lisas, et kui roosakas loom peaks elama endaga sama värvi taimedel, on tal roheliste ees kindlasti eelis.

Tagasi üles