Sisukord
Virumaa
Paberleht

Tervise üks saladusi: puhata, magada, rõõmustada

5 min lugemist
Perearst Karmen Joller. FOTO: Eero Vabamägi/Postimees

Perearst Karmen Joller nendib, et tänapäeval räägitakse väga palju tervislikust toitumisest, liikumisest ja sellest, et ei tohiks suitsetada ega alkoholi tarvitada. Aga võrdlemisi vähe juhitakse tähelepanu kahele niisama olulisele aspektile: puhkamisele ja rõõmsale meelele. “Need on tegelikult tervisliku eluviisi osad,” ütleb doktor Joller.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Sel ajal kui magame, meie aju “koristab”. Perearst Karmen Joller selgitab seda järgmiselt: “Mälestused kogunevad ajus ühte kohta ja öösel hakkab aju neid sorteerima: ühe jupi paneb ühte kohta, teise teise. Kui inimene on läbi elanud suure trauma, ei suuda aju seda infot analüüsida ja inimesel tekib traumajärgse stressi häire: näeb ühte ja sama kogu aeg unes, vahel ka ilmsi mõttepiltidena, elades seda uuesti ja uuesti läbi.” Sellises olukorras oskab inimest aidata psühholoog.

“Me teame, et lapsed kasvavad öösel – tegelikult kasvavad nad ka päeval, aga öösel on neil selleks rohkem energiat ja lisaks kulgevad öösel, puhkamise ajal, ka kõik paranemisprotsessid. Katkised molekulid lapitakse ära, ülearused visatakse minema, luuakse uusi. Seepärast on väga oluline, et meil oleks aega puhata, magada, lihtsalt olla,” räägib doktor Joller.

18.09.2020 19.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto