R, 3.02.2023

Tervise üks saladusi: puhata, magada, rõõmustada

 
Katrin Uuspõld
Tervise üks saladusi: puhata, magada, rõõmustada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Perearst Karmen Joller.
Perearst Karmen Joller. Foto: Eero Vabamägi / Postimees

Perearst Karmen Joller nendib, et tänapäeval räägitakse väga palju tervislikust toitumisest, liikumisest ja sellest, et ei tohiks suitsetada ega alkoholi tarvitada. Aga võrdlemisi vähe juhitakse tähelepanu kahele niisama olulisele aspektile: puhkamisele ja rõõmsale meelele. “Need on tegelikult tervisliku eluviisi osad,” ütleb doktor Joller.

Sel ajal kui magame, meie aju “koristab”. Perearst Karmen Joller selgitab seda järgmiselt: “Mälestused kogunevad ajus ühte kohta ja öösel hakkab aju neid sorteerima: ühe jupi paneb ühte kohta, teise teise. Kui inimene on läbi elanud suure trauma, ei suuda aju seda infot analüüsida ja inimesel tekib traumajärgse stressi häire: näeb ühte ja sama kogu aeg unes, vahel ka ilmsi mõttepiltidena, elades seda uuesti ja uuesti läbi.” Sellises olukorras oskab inimest aidata psühholoog.

“Me teame, et lapsed kasvavad öösel – tegelikult kasvavad nad ka päeval, aga öösel on neil selleks rohkem energiat ja lisaks kulgevad öösel, puhkamise ajal, ka kõik paranemisprotsessid. Katkised molekulid lapitakse ära, ülearused visatakse minema, luuakse uusi. Seepärast on väga oluline, et meil oleks aega puhata, magada, lihtsalt olla,” räägib doktor Joller.

Märksõnad
Tagasi üles