Neli läänevirulast pälvisid kodarraha

Kristi Ehrlich
, peatoimetaja kohusetäitja
Copy
Maie Orav.
Maie Orav. Foto: Liis Treimann

Eesti laulu- ja tantsupeo sihtasutus, Eesti Kooriühing ja Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts andsid täna Eesti laulu ja tantsu juubeliaasta ühe tippsündmusena üheskoos president Kersti Kaljulaidiga üle esimest korda laulu- ja tantsupidude ajaloos pikaajalise pühendumise eest välja jagatavad laulu- ja tantsupidude kodarrahad.

Kodarraha on aumärk, mis on kõrgeim austusavaldus pühendumise eest laulu- ja tantsupidude väärtuste hoidmisel ja edasikandmisel.

Läänevirulastest pälvisid laulu- ja tantsupeo kodarraha pikaaegne laulu- ja tantsupeokuraator Ello Odraks, KEK-i endine juhataja, aastaid Eesti Meestelaulu Seltsi juhtinud Jaan Ots, tantsupedagoog Maie Orav ja rahvatantsumentor Ülle Feršel.

President Kersti Kaljulaidi sõnul on meie rahva suured peod meile alati andnud julgust ja jõudu ning eneseusku, mis on kasvanud üksteise toel ning aidanud meil sammuda suure sihi poole, vaba Eesti riigi poole. Riigipea tänas roosiaeda kogunenud kodarrahade saajaid, kes on kandnud laulu- ja tantsupidude vaimu läbi aegade ning kelle juhatamisel oleme ennast eri aegadel suureks loonud.

Noore helilooja ja dirigendi Rasmus Puuri sõnul on noorel põlvkonnal vähemalt sama suur au kodarraha saajatele üle anda kui neil seda saada, sest sissetallatud radadel on kergem käia ning omakorda järgnevatele põlvkondadele teed rajada. "Ühegi kodarraha saaja panust ei ole võimalik üle hinnata ning ma väga loodan, et ka uued põlvkonnad on ühel ilusal päeval selle väärilised," rääkis Puur.

Kodarraha on ajalooliselt olnud Eesti eripärane ehtetüüp, mida mujal maailmas ei tunta ja mis levis 19. sajandil peamiselt Lääne-Eestis ja Pärnumaal, aga ka Lõuna-Eestis. Kodaratega rahad kasvasid välja kannaga rahadest, kui neid hakati ažuurse raamistusega suuremaks paisutama: ažuurne, rattakodaraid meenutav serv on omakorda ümbritsetud võruga. Kui raha ümber asetati kaks võru, mille mõlema vahed täideti kodaratega, siis nimetati seda kahe kodaraga rahaks. Sõõr, ratas ja kodarad (kõike kokku on nimetatud ka ilmarattaks) on vana pühaduse ja õnne sümbol. Ilmaratta motiiv on sageli maagiliste märkide ja amulettide valmistamise aluseks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles