Keskkonnaamet korraldab 7.–13. juulil Lahemaa rahvuspargis noorte looduskaitsjate rahvusvahelise laagri Junior Ranger, kus saavad kokku üheksa riigi noored.
Lahemaa rahvuspargis toimub 18. rahvusvaheline noorte looduskaitsjate laager
Laagri eesmärk on suurendada noorte keskkonna- ja loodusteadlikkust ning arendada noorte looduskaitsjate koostööd. Kord aastas toimuvas laagris omandavad noored looduskaitsealaseid teadmisi, kogemusi ja praktilisi oskusi ning saavad tuttavaks mõttekaaslastega teistest riikidest.
Tänavusel kursusel Võsu Männisalu puhkekeskuses osaleb 40 noort looduskaitsjat ja juhendajat viieteistkümnelt kaitsealalt üle Euroopa. Laagris on noored Hispaaniast, Hollandist, Iisraelist, Itaaliast, Saksamaalt, Šotimaalt, Rootsist, Ühendkuningriigist ja Eestist.
"Keskkonnaametil on au ja vastutus võõrustada esmakordselt noorte looduskaitsjate laagrit Eestis. Loodame pakkuda külalistele põnevaid laagripäevi meie suurimas ja vanimas rahvuspargis Lahemaal. Tänavu on laagri teemaks "Rahvuspargid ühendavad põlvkondi" ("Parks connecting generations"), millega soovime tähelepanu pöörata põlvkondadevahelisele õppimisele ja kogemuste vahetamisele. Mitu teemat on seotud rahvusparkide kultuuripärandiga, mille oleme saanud kingituseks oma esivanematelt, ent meie pärand püsib vaid siis, kui ka noored soovivad ja oskavad seda elus hoida," lausus keskkonnaameti keskkonnahariduse osakonna juhataja Maris Kivistik.
Laagri avapäeval said külalised osa Eesti juubelilaulupeost Tallinna lauluväljakul ning kursuse viimasel õhtul õpivad nad ka ise kohalikke rahvatantse ja laule esitama Lahemaa Rahvamuusikute loomingu saatel. Seitsmepäevase laagri jooksul tutvutakse Lahemaa metsade, ranniku ja rabadega. Linnuhuvilised õpivad varahommikusel retkel tundma linnuliike, hülgevaatlus ja öine nahkhiirte uurimine pakuvad aga elamusi ka kogenud looduskaitsjatele. Töötubades meisterdatakse puidust ja kasetohust esemeid, maalitakse looduslikele materjalidele ning valmistatakse kasevihtu. Talgutel proovitakse poolloodusliku rohumaa hooldamise traditsioonilisi töövõtteid.
Noorte looduskaitsjate programmi Junior Ranger üleeuroopaliseks koordinaatoriks on kaitsealade ühendus Europarc, kuhu kuulub kaitstavaid alasid 40 riigist. Euroopas on kursused toimunud alates 2002. aastast, Eesti vanemates rahvusparkides alates 2004. aastast. Peagi algavad kursused ka meie tänavu loodud Alutaguse rahvuspargis. Kursuseid korraldab keskkonnaamet, kaasates erialaspetsialiste ja kohalikke kogukondi.