N.R. Energy rajab Tapale nüüdisaegse reservkatlamaja

Andres Pulver
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
N.R. Energy rajab Tapale kaks miljonit eurot maksva nüüdisaegse reservkatlamaja.
N.R. Energy rajab Tapale kaks miljonit eurot maksva nüüdisaegse reservkatlamaja. Foto: eskiis

Soojatootja N.R. Energy alustas Tapal Leina tänava uue reservkatlamaja ehitustöödega. Ligi kahe miljoni euro eest renoveeritav biokütusel katlamaja vastab kõigile Euroopa Liidu rangetele keskkonnanõuetele ja aitab parandada Tapal soojusenergia varustuskindlust.

N.R. Energy OÜ juhataja Ahto Tisleri sõnul renoveeritakse Tapal Leina 14a asuv katlamaja viis kuud kestvate ehitustööde käigus põhjalikult, katlamaja saab nii uued hakkpuidul töötavad soojatootmisseadmed kui ka kaasaegse välisilme. "Renoveerimistööd ja uued seadmed vastavad täielikult konkurentsiametis heaks kiidetud konkursitingimustele ja Euroopa Liidu kõige rangematele keskkonnanõuetele," lausus Ahto Tisler. Renoveerimisprojekti juhib taastuvenergialahendustele spetsialiseerunud konsultatsioonifirma ICP Solutions.

Tapa katlamaja on üks Eesti esimesi, kus järgitakse 2018. aasta lõpust kehtima hakanud Euroopa Liidu määrust, mis nõuab vähem kui 50 milligrammi eralduvat õhutolmu kuupmeetri kohta. Ettevõte paigaldab Leina tänaval rekonstrueeritavasse katlamajja ka moodsa elektrifiltri, mis püüab kinni viis korda enam tolmu kui määruses nõutud. Austria firma Ionitec Anlagenbau GmbH valmistatud ja OÜ EMP A&I projekteeritud elektrostaatilisel põhimõttel töötav filter lubab läbi vähem kui 30 milligrammi tolmuosakesi ja on ligi viis korda tõhusam kui Eestis praegu kasutusel olevad katlamajade filtrid. "Tänu uuele filtrile saab Tapa õhk vähemalt katlamaja ümbruses eeskujulikult puhtaks ja parem põlemisprotsess tekitab vähem tahma ning efektiivsema soojatootmise," ütles Tisler.

N.R. Energy investeerib reservkatlamaja renoveerimisse umbes kaks miljonit eurot. Samal ajal on Tapal 21 klienti kokku 31 hoonega, kes on avaldanud soovi liituda kaugküttevõrguga. Klientide lisandumine loob eeldused, et soojusenergia hind langeb kõigil kaugkütet kasutavatel klientidel, sealhulgas Tapa kaitseväelinnakul. Võrgu laiendamiseks tuleb rajada kuni kaks kilomeetrit uut kaugküttetorustikku ja N.R. Energy on valmis investeerima selleks umbes miljon eurot.

N.R. Energy on investeerinud viimase kümne aasta jooksul kaugküttesüsteemidesse üle Eesti ligi 15 miljonit eurot ning lähiaastatel on kavas investeerida veel sama palju piirkondlike küttetaristute kaasajastamisesse. N.R. Energyl on Tapal kokku kolm katlamaja ning 2,5 kilomeetrit nüüdisaegset eelisoleeritud kaugküttetorustikku.

Tagasi üles