Noored on tublid rahakogujad, kuid kesised raha hoidjad, näitab hiljutine uuring

Rahakassa.

FOTO: Arvo Meeks

SEB noorte uuring, mida korraldatakse järjepidevalt 18- kuni 25-aastaste Baltikumi noorte seas, näitab noorte erilist tublidust finantsplaneerimise ja kogumise valdkonnas.

SEB noorte uuring, mida korraldatakse järjepidevalt 18- kuni 25-aastaste Baltikumi noorte seas, näitab noorte erilist tublidust finantsplaneerimise ja kogumise valdkonnas.

Aga kuigi raha kogutakse aina enam, ollakse selle investeerimisel märksa tagasihoidlikumad. Sahtlinurka kogutud sularaha kipub aga aja jooksul väärtust kaotama.

Keskeltläbi pooled noortest kontrollivad oma kulutusi ja plaanivad suuremad ostud ette. Käesoleva aasta uuringu tulemuste alusel koguvad ligi 80 protsenti küsitletutest raha regulaarselt ja neist kümnendik on tunnistanud, et alustasid oma isikliku finantspuhvri loomist veel enne kooliminekut.

Uuring näitas samuti, et ligi kolmandik noortest kogub igal kuul rohkem kui sada eurot, samas kui umbes viiendik noori ei säästa üldse. Noorte seas, kes raha koguvad, on populaarsemad kogumisviisid pangakontole kogumine (36%) ning sularaha kõrvalepanemine (28%).

Investeerimise teel kogumine on enim (8%) levinud nende seas, kes koguvad üle saja euro kuus. Kõige ebapopulaarsem (2%) on investeerimine noorte seas, kes panevad kõrvale väiksemaid summasid.

“Vaadates noorte finantskäitumise uuringu tulemusi, näeme, et primaarsed finantskirjaoskuse reeglid on neil hästi paigas: kulutused on kontrolli all, säästmine on saanud osaks rahakasutusrutiinist ning ka investeerimine hakkab võitma aina rohkem tähelepanu. Muret tekitab vaid see, et endiselt jätab üle 64 protsendi kogujatest oma säästud pangakontole ja/või paneb need kõrvale sularahas, mis kahjuks viib säästude väärtust iga aastaga alla,” räägib SEB Marketsi osakonna finantsturgude riskinõustaja Martin Sillasoo.

Eriti kehvad tulemused ootavad tema sõnul siin kõige tublimaid kogujaid, kellesse kasulik harjumus juurdus veel enne kooli või kooli ajal.

“Siinkohal on soovitus, nagu alati, üks: ettevõtlus, investeerimine ja raha panustamine enda haridusse ning oma tööturuväärtuse kasvatamisse on endiselt igati kohased sammud. Kogumine on igati tubli tegevus, kuid ainuüksi sularaha kõrvalepanemine ei garanteeri kogujale kindlat fi­nants­edu,” kommenteeris noorte kogumisharjumusi Martin Sillasoo.

Kõige sagedamini alustati noorte seas kogumist peale töö leidmist (39%). Koolis käimise ajal hakkas raha koguma 30 protsenti noortest ning 17 protsenti noortest alustas sellega ülikoolis. Peamiste raha kogumise eesmärkidena nimetati kodu ostmist (40%), reisimist (27%) ja auto soetamist (10%).

SEB noorte uuring korraldati 18- kuni 25-aastaste noorte seas tänavu kevadel ja sellesse kaasati 604 noort inimest Eestist. Küsitlus toimus veebikeskkonnas ning paralleelselt ka Lätis ja Leedus. 

Tagasi üles