Rakvere linnuses räägitakse suhtumisest armastusse

Rakvere linnus.

FOTO: Kristel Mänd

Reedel Rakvere linnuses toimuval prostituudiööl avatakse uus näitus "Armastus kui surmatõbi", mille teema on suhtumine armastusse varauusajal. Samuti saab tutvuda kesk- ja varauusaegsete ettekujutustega armastusest, abielust ja prostitutsioonist, vaadata seksikaid tantsu- ja burleskinumbreid ning koostada endale armuhoroskoopi.

Armastusest, abielust, prostitutsioonist ja bordellindusest kesk- ja varauusajal räägib ajaloolane Uno Trumm. "Kesk- ja varauusajal polnud armastusel abieluga mingit pistmist ning prostitutsioon oli katoliku kiriku poolt soositud nähtus, sest aitas maandada sotsiaalseid pingeid ja hoidis ära raskeid naistevastaseid kuritegusid, nagu vägistamine ja muud, aidates ühtlasi toime tulla vastamata armastusest tekitatud pingetega," rääkis Uno Trumm. Balthasar Russowi andmetel olid rakverlased, eriti siinse linnuse ordurüütlid, juba keskajal tuntud oma priiskava ja liiderliku eluviisi poolest. "Viimane Rakvere ordufoogt oli avalik hooraja ja elas mitte ainult kõlvatute naistega, vaid ka teiste meeste abielunaistega avalikku häbielu," jätkas Trumm. "Ja orduhärrade teenrite päevatööks ei olnud muu kui prassimine ja sugulõbu tagaajamine, mida aga mitte häbiks ei peetud, vaid isegi auks ja tubliduseks loeti."

Rakvere linnuse direktor Kaidu Tiirik lausus: "Prostituudiööl linnuses siiski otseseks sugulõbu tagaajamiseks ei lähe, kuid  silmailu, romantilist muusikat ja pilguheitu ajalukku pakub reedene õhtupoolik küll."

Tagasi üles