/nginx/o/2019/08/08/12446783t1hd129.jpg)
“Lollidelt tulebki raha ära võtta!”, “Kuidas saab üldse nii naiivne olla?” – selliseid ja veel hullemaid kommentaare võib internetist lugeda, kui kuskil tuleb juttu nn armupettuse ohvriks langenud inimestest. Ometi on reaalsus see, et sellise pettuse ohvriks langevad just arukad, hea haridusega, keskmise või sellest palju kõrgema sissetulekuga inimesed, sest neid petised just otsivadki.
Swedbanki rahaasjade teabekeskuse uuring näitas, et internetis või telefoni teel levivate petuskeemidega on kokku puutunud ligi kolmandik elanikkonnast ning iga kümnes elanik on seetõttu raha kaotanud. Summad ulatuvad mõnekümnest eurost kuni 6000 euroni. Armupettusega on kokku puutunud üle kümnendiku vastanuist.
Ohvriteks on tihti keskealised
Armupettuse skeem on lihtne. Kurjategija võtab ohvriga ühendust tutvumisäpi, kohtinguportaali või sotsiaalmeedia kaudu. Tema profiil on võrgust leitud fotodega väljamõeldis või varastatud identiteet. Naistega kontakteerudes esitletakse end kriisipiirkonnas oleva sõjaväelase, humanitaarmissioonitöötaja, kodumaalt eemal oleva tippspetsialisti või ärimehena. Petised, kelle ohvriteks on mehed, esitlevad end tudengineiu või algaja modellina. Ohvriteks valitakse keskealised või vanemad inimesed. Sagedamini naised, ent on ka arvatud, et meestel on rohkem häbi ja seega hoiavad nad ohvriks langemist rohkem enda teada. Petiseid huvitavad inimesed, kes otsivad püsisuhet, näivad olevat heal järjel ja on kas lahutatud, lesed või kehvas suhtes. Ühtlasi väidab petis end olevat ohvrist noorem, sest nii tunduvad komplimendid ohvrile eriti meeldivaina.
Kõik algab komplimentidest ja huvi tundmisest
Alguses luuakse emotsionaalne side. Ohver puistatakse üle tähelepanuga, tuntakse tema elu vastu huvi. Petis väidab end tundvat ohvri vastu tohutut armastust ja hingesugulust. Kuna igatsus ja kirg olevat nii suured, soovitakse ohvrilt sageli paljastavaid fotosid või seksuaalse sisuga videoid. Nad soovivad ka esimesel võimalusel astuda privaatsesse vestlusse või saata e-kirju. Videovestlusest hiilivad nad kõrvale, viidates kehvale võrguühendusele või probleemidele kaameraga.
Rahapalved tulevad enne kokkulepitud kohtumist
Korraga tuleb mängu raha. Tavaliselt juhtub midagi plaanitud kohtumise eel ja olukorra lahendamiseks on vaja abi. Petis väidab, et talt varastati näiteks rahakott koos krediitkaartidega, mistõttu ei saa ta teise riiki kohtumisele lennata või ei saa ta maksta oma ema erakorralise operatsiooni arvet. Kas ohver, kes ju temast nii väga hoolib, ei saaks aidata? Väidetavalt on küll piinlik abi küsida, aga tõesti, teist nii lähedast inimest ei ole. Enamasti soovitakse rahaülekannet, aga vahel ka Amazoni või muid kinkekaarte. Kui ülekanne on tehtud, petturist “kallim” kaob või üritab ka edaspidi sama ohvri empaatia ja igatsusega manipuleerides saada lisaraha.
Petiseid huvitavad inimesed, kes otsivad püsisuhet, näivad olevat heal järjel ja on kas lahutatud, lesed või kehvas suhtes. Ühtlasi väidab petis end olevat ohvrist noorem, sest nii tunduvad komplimendid ohvrile eriti meeldivaina.
Mida teha, et mitte armupettuse ohvriks langeda?
1. Ole skeptiline. Kui sinuga võtab ühendust võhivõõras, hoia suhtlust hästi aeglasena. Isegi kui tegemist ei ole küberpahalasega, on netis suheldes udu ajada ülilihtne. Mõtle ka enne läbi, millist suhet sa üldse soovid – tuhandete kilomeetrite kaugusel elav kallim ei ole igaühe unistus. Tasub vajutada pidurit, kui teine pool sugugi ei soovi sinuga päriselus kohtuda või on tal selle vältimiseks alati vabandusi.
2. Väldi raha ja info jagamist. Ära saada mitte kunagi raha kellelegi, kellega sa ei ole päriselus kohtunud. Ära saada inimesele, keda sa päriselus ei tunne, endast infot, mille sattumine pahade kavatsustega inimese kätte võiks sind kahjustada: kodust aadressi, töökohta, pereliikmete nimesid. Ära saada endast paljastavaid pilte ega videoid, neid saab kasutada raha väljapressimiseks. Ära kliki võhivõõraste saadetud linkidel. Teinekord on sellise tutvuse sihiks ka teiste arvutisse pahavara sokutamine.
3. Analüüsi uue tuttava sotsiaalmeedia profiili. Vaata, kas jutt ja sotsiaalmeedias olev enesekirjeldus on kooskõlas. Analüüsi uue tuttava sotsiaalmeedia profiili. On tal sõpru, isiklikke kommentaare kolleegidelt-sõpradelt-sugulastelt? Kas ta märgib neid kunagi ka piltidel ära? Kui tegemist on info ja piltidega, mis on lihtsalt ilusad ja kust puudub tavaline elu, on asi väga kahtlane.
4. Küsi konkreetseid küsimusi ja fotosid. Küsi palju. Mis on ta lemmikrestoran (saad kontrollida selle olemasolu) või kuhu võiksite tema kodulinnas koos jalutama minna? Kui ta väidab, et talle meeldib sama seriaal või film, mis sullegi, küsi tema lemmiktegelase kohta. Pane tähele keelekasutust. See võib olla hea haridusega spetsialisti või ärimehe kohta vigane ja veider. Salvesta uue tuttava pilt ja kasuta näiteks Google’i otsingut “Reverse image search”: saad näha, kas pilt võib olla kuskilt mujalt üle võetud. Ütle ka otse, et kuna petiseid on nii palju, siis tahad temas kindel olla, ja palu teha pilt, kus ta hoiaks käes oma maa viimast päevalehte või lemmikraamatut või kus ta teeks näiteks mingit kindlat grimassi.
5. Hoia oma suhteid lähedastega. Ära lõhu suhteid sugulaste-sõpradega, ehkki pettur võib sind seda tegema ergutada. Võhivõõraga suhtlust alustades on mõistlik usaldusväärsele inimesele sellest rääkida, sest enda reaalsustaju võib lonkama hakata. Räägi kellelegi, kui teine pool soovib kohtumist või rahalist abi.
Oluline on pettusest teavitada
Kui oled pettuse ohvriks langenud, blokeeri kõik suhtluskanalid. Võta ühendust veebipolitseiga ja teie tutvumiskeskkonna haldajaga ning edasta kõik detailid, mida petise kohta tead. Lisa väljavõtted vestlustest (tundmatutega peetavad netivestlused on alati kasulik salvestada, kindlasti peaks salvestama kõik ähvardused). Kui andsid petisele pangakontot või krediitkaarti puudutavat infot, võta kohe pangaga ühendust.
Sellised küberpettused on sagenenud mitmel põhjusel. Internetivõimalusi kasutab tutvumiseks üha rohkem inimesi. Internetis on petistel profiile sättides kerge ideaalilähedast muljet jätta ja netis suheldes ollakse ka impulsiivsemad. Kui kellestki tekib netis positiivne esmamulje, otsitaksegi sellele kinnitust ja jäetakse negatiivne tähelepanuta. Mida rohkem ollakse suhtesse investeerinud, ka aega ja emotsioone, seda raskem on hiljem loobuda ja tunnistada, et kõik läks viltu. Liiati meeldib kõigile paista aus ja empaatiline.
Armupettuse ohvriks langemist tasub vältida ka mitterahalistel põhjustel. Kui pettus ilmsiks tuleb, leinab ohver suhet – midagi ilusat, mida tegelikult polnud, ning kaotsi läinud aega ja usaldust. Olles haiget saanud, on uute suhete loomine ja uuesti usaldamine varasemast palju raskem.