President tunnustas virulaste kodude ilu 

Mari Riina ja Kaius Mölderi kodu Rakveres pälvis presidendi tunnustuse konkursil "Eesti kaunis kodu". 

FOTO: Marianne Loorents

President Kersti Kaljulaid andis pühapäeval Kilingi-Nõmmel üle auhinnad Eesti kaunimatele kodudele. "Igaüks saab oma koduümbrust kujundades anda panuse selleks, et kasvatada meie ümber loodusrikkust," ütles president auhindu üle andes. Tunnustatute seas oli kolm Lääne-Virumaa kodu. 

Lääne-Virumaalt pälvisid presidendi tunnustuste perekond Varinurme kodu Aseris, Mari Riina ja Kaius Mölderi kodu Rakveres ning perekond Pildi kodu Tapa linnas.

Tänavuse looduskaitsekuu teemaks oli "Igaühe loodushoid" ja see rõhutas kõigi ühist rolli loodusväärtuste ja looduskeskkonna hoidmisel. Riigipea sõnul saab see toetuda vaid teadlikkusele ja vabatahtlikkusele, olgu siis kogu riigis, oma linnas, külas või hoopis meie planeedil.

"Just oma koduümbruse kujundamine on koht, kus igaüks iseseisvalt võib anda märkimisväärse panuse elurikkuse säilimisele ja selle suurendamisele. Ainuüksi mõni niitmata murulapp või aiaserv, veesilm või kompostihunnik loovad juba rohkelt uusi elupaiku ja kasvatavad loodusrikkust meie kodu ümber. Mõningate lisategevustega, nagu näiteks lindudele ja putukatele pesitsus- või varjevõimaluste loomisega, saab seda veelgi suurendada," rääkis president Kaljulaid.

"Maailm meile ümber muutub ja paraku mitte ainult paremuse poole, sest planeedi loodus ja keskkonnaolud on intensiivse inimtegevuse ja sellest tuleneva kliimamuutuse tagajärjel märkimisväärselt kahjustada saanud," selgitas riigipea ja lisas, et just bioloogiline mitmekesisus on kiirete keskkonna- ja kliimamuutustega kohanemisel hea vastupanurelv.

"Kutsun teid, tublisid inimesi kogu Eestist, oma koduümbruse elurikkuse tõstmisel mõtlema lahendustele, mis võiksid olla inspiratsiooniks meile kõigile. Looduslik mitmekesisus tuleb metsast ja põllult ka linnadesse, kui loome enda ümber teadlikult võimalusi selleks, et meie väiksemad sõbrad teistest liikidest saaksid ennast meie aedades hästi tunda," lisas Kaljulaid. 

"Meil kõigil läheb vaja igapäevast loovust selleks, et oma koduümbrus oleks looduslähedaseks kujundatud, sest miljon suutjat ja muutjat lükkavad ühiselt võimsa vao," ütles riigipea ja tänas kodukaunistajaid, kes oma tegemiste ja hoolega meile silmailu pakuvad. 

Vabariigi presidendi algatatud kodukaunistamisliikumine tunnustab kõiki neid, kes muudavad oma tööga Eesti kaunimaks. Igaaastasel võistlusel "Eesti kaunis kodu" sai tänavu tunnustuse 62 kodu, omavalitsust ja ettevõtet. 

Tagasi üles