Abiks puulõhkujale: kuidas valida õige kirves

Igaks tööks tuleks leida sobiv kirves.

FOTO: Triin Tähnas

Olgu tegemist looduses matkaja, küttepuid raiuva majaomaniku või metsatöölisega, kirves on ideaalne tööriist vaid siis, kui see õigesti valida.

Töökorras kirves on väärt abiline igas majapidamises – olgu tööülesandeks puude lõhkumine või tulehakatise tegemine. Enne kirve soetamist soovitab aga Fiskars Estonia ASi esindaja Margo Pärn mõelda hoolikalt läbi tööd, mida kirvega enim tehakse, ning kindlasti mitte valida poest esimest ettejuhtuvat abilist.

Fiskarsi esindaja koondas tähtsamad soovitused, mille järgi kirvest valida, et oleks tagatud kasutusmugavus ja tööriista pikaealisus.

Igale ülesandele vastav kirves

Kirve valimisel tuleb esmalt otsustada, kas soovitakse lõhkuda suuremaid või väiksemaid puid.

Suurte ja keskmiste pakkude lõhkumiseks sobib väga hästi lõhkumiskirves, mille pea on tavaliselt raskem ja tera paksem. Universaalsete kirveste terad on aga veidi õhemad ja väiksemad, mistõttu sobivad nad näiteks väikeste kuni keskmiste pakkude lõhkumiseks, samuti ka majapidamistöödeks. Matkale minekuks sobib lühema varrega ja kergem kirves, mida on mugav matkakoti külge kinnitada, et siis vajadusel näiteks tulehakatist teha või lõkkematerjali raiuda. Puude langetamiseks või ka okste laasimiseks sobib aga hoopis saledama teraga kirves.

Varre materjal

Peamiselt leidub poes klaasfiiberseguga plastikvarrega kirveid ning puitvarrega kirveid. Mõlemal materjalil on omad eelised ning valik sõltub lõpuks inimese eelistustest ning töö iseloomust. Kvaliteetsed plastikvarred on äärmiselt pikaealised ning isegi nii tugevad, et neist võib autoga üle sõita või jätta need muret tundmata niiskesse kuuri seisma. Murekohaks võib aga olla varre libedus. Seetõttu tuleks osta alati kirves, millel on ergonoomiline vars, mis tagumises osas libisemisvastase kattega kaetud.

Paljud kodukasutajad ja ka professionaalid eelistavad puitvarsi, sest need on käes mugavamad ja soojemad. Ka saab puitvart kergesti vahetada. Võimalusel võiks poest valida sellise puitkirve, millel on purunemiskindluse tagamiseks tugevdatud kirve tera ja puitvarre vaheline ühenduskoht.

Õige kaaluga kirve leidmine

Kirveid on nii kergemaid kui ka raskemaid, kuid siinkohal on oluline, et kirve kaal ja pikkus oleksid lõhkujale sobivad ja jõukohased. Kirves peab käes ja töötades olema mugav, et tagada tasakaal, mis muudab töö täpsemaks ja annab kasutajale kirve üle täieliku kontrolli. Kogenud kasutajad saavad valida soovitusliku suurusega või pisut suuremate kirveste vahel. Vähem kogenud kasutajatele soovitatakse mugavuse huvides tavaliselt soovitusliku suurusega või pisut väiksemaid kirveid. 

Sobivuse testimiseks võta kirve varre otsast parema käega kinni, aseta vasak käsi toetuseks parema käe õndlasse ning proovi kirvest üles tõsta. Kui n-ö biitsepsiharjutuse tegemine ei ole jõukohane, tuleb kergemat kirvest testida. Samas peaks arvestama sellega, et metsatöödeks on sobivaimad kirved sellised, mis kaaluvad üle kahe kilogrammi.

Kirve pikkuse testimine

Mida pikem vars, seda suurem lõhkumisjõud lüües tekib. Samas, liiga pikk vars ei ole otstarbekas – sellisel juhul kaotab löök täpsuse. Sobiva lõhkumiskirve leidmiseks võta tera tagant kinni ja too vars kaenlaaugu suunas. Õige kirves võiks olla umbes kasutaja käe pikkune. Kui kirves ulatub kaenlaaugust mööda ja edasi rinnuni, on tegemist ilmselgelt liiga pika kirvega.

Tagasi üles