Vinni lahing algas Vene tragunite ja kasakate rünnakuga (1)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Väljavõte krahv Ludwig August Mellini 1789. aastal avaldatud atlase Virumaa kaardilehelt, kus on kujutatud pea kõik artiklis nimetatud paigad. (Semm F! – Kunda jõgi, Finn – Vinni mõis, Pajast – Pajusti, Innis – Inju, Ruil – Roela).
Väljavõte krahv Ludwig August Mellini 1789. aastal avaldatud atlase Virumaa kaardilehelt, kus on kujutatud pea kõik artiklis nimetatud paigad. (Semm F! – Kunda jõgi, Finn – Vinni mõis, Pajast – Pajusti, Innis – Inju, Ruil – Roela). Foto: kaart

Möödunud aasta 16. augustil avati Pajusti külje all Kabelimäe jalamil mälestuskivi, mis tähistab 311 aasta eest, 26. augustil 1708 põhjasõja ajal peetud Vinni lahingu paika. Kuna tegu oli sõja viimase, kuid vähem tuntud lahinguga Eestis, tasub sellel pikemalt peatuda.

Heal lapsel öeldakse olevat mitu nime, ajaloosündmustel on aga sageli ka mitu toimumiskuupäeva. Nii peeti Vinni lahing Gregoriuse kalendri järgi 26. augustil, toonase Rootsi kalendri järgi 16. augustil ning Juliuse kalendri järgi 15. augustil.

Järgnevalt kasutan Rootsi kalendrile vastavaid kuupäevi. Muuseas, Vinni lahingut kutsutakse ka Rakvere lahinguks.

Tagasi üles