Muusika kõlab maalikunstis

Eduard Ole maal kontrabassist Ludvig Juhtist.

FOTO: Vilde muuseum

Tallinnas Eduard Vilde muuseumis avatakse 10. septembril kell 17 näitus “Muusika ja teater Eesti maalikunstis”, kus eksponeeritakse teoseid eesti kunsti kullafondist.

Näitus “Muusika ja teater Eesti maalikunstis” teeb sissevaate muusikaliste motiivide esinemisele eesti vanemas maalikunstis. Eduard Ole, Johannes Greenberg, Elmar Kits, Endel Kõks, Adamson-Eric, Lepo Mikko ja paljud teised kunstnikud on oma teostes proovinud võimatut – kujutada muusikat. Näha saab portreesid muusikutest, tänavatel laulvaid moosekante, natüürmortidesse sulanduvaid viiuleid ning mandoliine või etendust ootavaid mõtlikke lauljaid. Maalidel on kujutatud nii dirigeerimise hoogsat dünaamikat kui ka musitseerimise mõtlikkust, nii muusikainstrumentide poeetilisust kui ka laulmise joviaalsust.

“Eesti kunstiajaloos on välja kujunenud kindel ring autoreid, kelle jaoks muusika oli sedavõrd oluline, et seda proovida lõuendil edasi anda. Johannes Greenberg, Lepo Mikko ja Adamson-Eric näiteks kajastasid oma kunstis sageli muusika või muusikateatri kogemusi. Muusika ei olnud nende jaoks juhus. See oli kutsumus,” räägib kuraator kunstiajaloolane Eero Epner.

Teosed pärinevad Enn Kunila kollektsioonist ning Eesti kunstimuuseumist ja Tartu kunstimuuseumist. Näituse tunnustöö on kunstnik Eduard Ole (1898–1995) 1947. aastal valminud portreemaal eesti muusikaajaloo väljapaistvast kontrabassisolistist Ludvig Juhtist (1894–1957).

Näituse korraldab Eduard Vilde muuseum koostöös kunstikoguja Enn Kunilaga. Näitus, mille kujundaja on Eero Epner, jääb avatuks 16. novembrini.

Tagasi üles