Hiite kuvavõistlus ootab fotosid

Maardu hiiemets.

FOTO: Jaanus Hiis

Käimas on rahvusvaheline hiite kuvavõistlus, kuhu oodatakse fotosid hiitest ja teistest looduslikest pühapaikadest.

Võistluse eesmärk on väärtustada põliste väepaikade kultuuri- ja looduspärandit, jäädvustada nende hetkeseisund ning suunata inimesi pühapaiku külastama ja hoidma.

12. korda toimuva võistluse teema on looduslikud (mitte ehitatud-rajatud) pühapaigad: hiied, pühad mäed, puud, kivid, veekogud ja muud looduspaigad, kus juba meie esivanemad käisid palvetamas, ravimas, ande jätmas, nõu pidamas, ennustamas ja teisi kombetalitusi täitmas. Oodatud on nii Eestis kui ka mujal maailmas jäädvustatud  ülesvõtted. Venemaal elavate hõimurahvaste kaasamiseks toimub võistlus eesti ja vene keeles.

Võistluse peaauhind on 1000 eurot, hõimurahvaste auhind 300 eurot ja kuni 16-aastaste auhind 200 eurot. Lisaks jagatakse eriauhindu teemadel hiis, püha puu, kivi, veekogu, annid, hiie valu, pärimus, saared jne.

Fotosid saab võistluse lehel üles laadida kuni 15. oktoobrini.

Hiite kuvavõistlust korraldab Hiite Maja sihtasutus koostöös Maavalla Koja ja vabatahtlike koostööringiga Hiiepaik.

Rahvusvahelise looduskaitseliidu (IUCN) hinnangul on looduslikud pühapaigad inimkonna ning ka Eesti vanimad looduskaitsealad. Looduslikke pühapaiku leidub paljudel põlistel rahvastel ning need kuuluvad inimkonna ühispärandisse. Eestis on teada ligikaudu 800 suuremat maaala hõlmavat hiiepaika, mitu tuhat püha kivi, puud ja veekogu ning sadu ristipuid. Eesti suurimad ja tuntuimad pühapaigad on Võhandu Pühajõgi, Otepää Pühajärv, Tamme-Lauri tamm, Saula Siniallikad, Panga pank, Kaali Pühajärv, Lehmja hiietammik jt. Enamik meie pühapaiku on ohustatud ja kadumas unustamise ja majandustegevuse tõttu ning ka tänavu on mitu neist lagedaks raiutud.

Tagasi üles