Sügiseste talgutega pannakse mitmel pool kevadine muru õitsema

Loodetavasti avaneb kevadel selline pilt Vinni vallas, kus mitmel pool puhkevad muru sees õitsele sügisel istutatud krookused.

FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Lillesibulaid ei istuta praegu mitte ainult aiapidajad, vaid seda teevad ka omavalitsused ja kodanikeühendused – et kevadel valmistaksid esimesed õitsejad avalikes kohtades möödakäijatele rõõmu.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

MTÜ Roela Kodukant eestvedajal Tiina Alaverel tekkis juba talvel mõte kohalikelt inimestelt küsida üleliigseid lillesibulaid ning istutada need Roelas Nukitsamehe maja juurde. “Kevadel, kui inimesed oma aeda kujundama asusid, tegin üleskutse, et kes tahab anda oma lillesibulaid. Üle kahekümne pakkumise tuli,” rääkis Alavere. Ainsaks tingimuseks oli, et sibullilled peavad õitsema kevadel ning hiljem võib neist muruniidukiga üle sõita. Nõnda kogunes arvestatav hulk nartsissi-, tulbi-, krookuse-, lumikellukese- ja kevadiste liiliate sibulaid, mida Alavere palus kuni sügiseni annetajatel hoida nii nagu vaja, et need siis õigel ajal talgute käigus mulda panna.

Kuna plaanitaval istutusalal tegutsevad usinalt mutid, tellis MTÜ 120 lillesibulakorvi, et maa all müttajad sibulaid ära ei sööks. “Ja korvide raha saime loteriiga. Kui Muugas oli Vilde kirjanduspäev, siis korraldasime kirjandusliku loterii,” selgitas Alavere, kuidas on midagi võimalik ka nulleelarvega ära teha. Nüüd on Roelas 22. septembriks välja kuulutatud istutustalgud virgestusala juures, kuhu jäävad ka kool ning Nukitsamehe maja. Koostöös rahvamajaga on plaanitud ka piknik ja tellitud akordionimängija meeleolu looma. “Ainus, mis kaasa vaja võtta, on labidas. Ja kui keegi ei saa mingil põhjusel kaevata või kummardada, sel luban istutajaid kõrvalt õpetada,” lausus Tiina Alavere. “Olen välja mõelnud ka uue Roela vanasõna: sügisel külvame, kevadel rõõmustame.”

Tagasi üles