Saada vihje

Ennetus on tähtsam, kui arvatakse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Karin Streimann.
Karin Streimann. Foto: Tervise arengu instituut

Praegu koostatavas rahvastiku tervise arengukavas aastateks 2020–2030 on mainitud, et enam kui pool enneaegse suremuse ja haigestumuse tõttu kaotatud eluaastatest Eestis tuleneb riskiteguritest või riskikäitumisest. Kas neid probleeme saab ennetada ja kuivõrd seda tehakse?

Enamik inimestele ja ühiskonnale kahju tekitavatest probleemidest on ennetatavad: meeleoluhäired, enesevigastamine, rasvumine, alkoholi, tubakatoodete ja narkootikumide tarvitamine, vägivald, koolikohustuse mittetäitmine.

Riskikäitumise ja vägivalla põhjuseks pole tihti vähene teadlikkus ohtudest, vaid kehvad enesejuhtimis-, probleemilahendus- ja emotsioonidega toimetuleku oskused, heaolu mittetoetav keskkond koolis, kodus, lasteaias või töökohal.

Tagasi üles