Kampaania juhib sohvrite tähelepanu kõrvaliste tegevuste ohtlikkusele

Margus Martin
, reporter
Copy
Kõrvalised tegevused autoroolis põhjustavad hulgaliselt liiklusohtlikke olukordi.
Kõrvalised tegevused autoroolis põhjustavad hulgaliselt liiklusohtlikke olukordi. Foto: Liis Treimann

Tänasest kuni 22. septembrini toimub Eestis teemanädal, mis keskendub kõrvalistele tegevustele autoroolis.

Viimase 12 kuu jooksul on sõiduki juhtimise ajal mobiiltelefoni kasutanud 69 protsenti sõidukijuhtidest, kellest mõnda liiklusohtlikku olukorda on sattunud 24 protsenti. Kaks kõige levinumat ohtlikku olukorda sattumise põhjust on telefoni kasutamine ja vestlus kaassõitjaga.

Põhja prefektuuri liiklusjärelevalvekeskuse juhi Hannes Kullamäe sõnul tabab politsei igal aastal üha enam inimesi, kes sõidukijuhtimise kõrvalt millegi muuga tegelevad. Seepärast keskendub ka Euroopa liikluspolitseinikke ühendav koostöövõrgustik TISPOL teemanädala raames 16.–22. septembril just kõrvalistele tegevustele autoroolis.

"Selle nädala jooksul püüame taas inimestele meelde tuletada, et kõrvaline tegevus auto juhtimise ajal on sama ohtlik kui joobes olekus rooli taha istumine. Näiteks mobiilist ollakse liiga suures sõltuvuses mitmete teistegi tegevuste juures, kuid liikluses kujutab see endast kõige suuremat ohtu," ütles Kullamäe.

Uuringud on näidanud, et kui juht räägib sõidu ajal mobiiliga, muutub tema võime ümbritsevat teadvustada ja tunnetada samaväärseks, nagu oleks ta joonud kaks-kolm klaasi veini.

Juhtimise ajal telefoniga rääkides väheneb juhi fokusseeritud nägemisväli poole võrra. Kirjutades autoroolis sõnumit, on inimese pilk järjest teelt eemal keskmiselt viis sekundit, ent liikluses võib juba sekundi murdosa jooksul olukord ohtlikuks muutuda. "Me võtame roolis olekut nagu tavapärast elukeskkonda, milles me oma igapäevatoimetusi teeme. Me ei tee vahet, kas oleme autoroolis ja juhime sõidukit või istume arvutiekraani taga, aga vahe on suur. Teaduslikult on tõestatud, et inimene ei suuda kaht tähelepanu nõudvat tegevust sooritada samaaegselt ja veatult, mistõttu liikluses olles on kahe tegevuse korraga tegemine eriliselt ohtlik," selgitas maanteeameti ennetustöö osakonna ekspert Kerli Tallo.

Kõrvaliste tegevuste ohtlikkusele peavad mõtlema kõik liiklejad. Kuna jalakäijale ja jalgratturile on eriti ohtlikud sõidu- ja raudtee ületamine, tuleb alati veenduda teeületuse ohutuses. Kõrvaklappidega muusikat kuulates või, pilk telefonis, ringi käies ei kuule ega näe me enda ümber toimuvat.

Maanteeamet korraldab koos politsei- ja piirivalveametiga liiklusohutuskampaania "Kui juhid, siis juhi", mis kestab 16. septembrist 13. oktoobrini. Kampaania eesmärk on juhtida tähelepanu kõrvaliste tegevuste ohtlikkusele liikluses.

Selleks et kõrvalistest tegevustest hoidumine oleks lihtsam:

* mõtle marsruut enne teele asumist läbi;

* lae alla rakendus, mis välistab sõidu ajal telefoni kasutamise;

* lapsega sõitma minnes arvesta lisaajaga, et vajadusel teha temaga tegelemiseks pause;

* mobiiltelefoni kasutamiseks peata sõiduk ohutus kohas või palu kaassõitja abi;

* juhina kutsu korrale kaasreisijad, kes su tähelepanu hajutavad.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles