P, 3.12.2023

Rakvere linna väisasid külalised Soomest

Virumaa Teataja
Facebook
Comments
Külalised Soomest võtsid Rakverest kaasa julguse teha mitut suurt asja korraga.
Külalised Soomest võtsid Rakverest kaasa julguse teha mitut suurt asja korraga. Foto: Kristel Mänd

Septembri keskel külastasid Rakvere linna Soomes asuva Uusikaupunki linna juhtrühm ja linnavalitsus koos linnavolikogu esimehe ja abiesimehega. Külalised tulid tutvuma Rakvere linna tulevikuplaanidega.

Uusikaupunki linnavolikogu esimehe Jaana Vasama sõnul valiti Rakvere põhjusel, et linnad on ühesuurused (Uusikaupunkis elab 300 inimest rohkem kui Rakveres) ja igapidi võrreldavad. "Meie uus strateegia "Uusikaupunki 2030" sai valmis poolteist aastat tagasi, aga tundub, et oleme hetkel peatunud ja ootame, kuigi peaksime sõitma edasi vähemalt järgmisesse peatusesse.  Meil on väga sarnased rõõmud ning mured," rääkis Vasama.

Kõneldes Uusikaupunki ja Rakvere sarnasustest, tõi Vasama lisaks linnade suurusele välja tööjõudefitsiidi. "Ka Uusikaupunki ettevõtjatel on töötajatest puudu nagu Rakvereski, samuti soovivad ja vajavad mõlemad linnad juurde rohkem elanikke, sealhulgas maksumaksjaid. Kui Rakverest kolivad noored tõmbekeskusesse Tallinna, siis Uusikaupunkist siirdutakse Turusse, ja mõlemad linnad seisavad silmitsi küsimusega, kuidas muuta piirkonda atraktiivsemaks, et noored tagasi koliks," rääkis Vasama. Mõlemal linnal on lähiaastatel ees ka suured investeerimisprojektid ja sarnased eesmärgid, mille täitumise poole püüelda.

Kõneldes Uusikaupunki ees seisvatest suurimatest väljakutsetest, märkis Jaana Vasama, et ellujäämise küsimus on kasvatada iseäranis 20–45-aastaste elanike arvu. "Kui meile ei lisandu uusi inimesi, peatub ka areng – töökohti on, aga mitte töötegijaid. Samuti on väljakutseteks hoida linnas vajalikud teenused piisaval tasandil – arstid ning haiglad, lasteaiad ja koolid, vabaajateenused ja muu –, korrastada  raudteeühendus, parendada elukeskkonda ja muuta linn ühtviisi atraktiivseks nii elanike kui ka investeerijate jaoks, elavdada peatänavat, omada julgust viia ellu suured plaanid ja jätkata arendamist," jätkas Vasama.

Rakveres kuuldust-nähtust võtavad külalised koju kaasa julguse viia ellu mitu suurt plaani samal ajal ning tahtmise teha ja arendada neid asju, mis Uusikaupunkis küll juba on, aga teha neid pisut teistmoodi kui teised.

Jaana Vasama tõdes, et neil on palju arenemisruumi spordialade harrastamise võimaluste loomisel – ehkki Uusikaupunkis on keskmiselt parem ja väga hea olukord võrreldes teiste Soome linnadega, on neil Rakveres nähtuga mitu sammu minna. "Samuti on vaja luua paar suurt üritust, mis tooks linna korraga mitu tuhat inimest, ning sama oluline on linna toetus uutele projektidele," võttis Vasama visiidi kokku.

Uusikaupunki linnapea Atso Vainio rõhutas, et külaskäik oli väga huvitav ja kasulik just selle pärast, et linnad on sarnases olukorras. "Saime väga palju julgust minna edasi meie strateegiaga, mis oli ka meie eesmärk Rakverre tulles," nentis Vainio.

Rakvere linnapea Marko Torm peab kogemuste vahetamist ja suhtlust teiste omavalitsustega oluliseks. "Õppides teiste edulugudest ja õppetundidest, kujuneb laiem maailmapilt ja tunnetus, kuidas üht või teist ideed oma piirkonda üle tuua või uuendusi käivitada. Rakvere-suguse ambitsioonika linna üks suuri ohte on kapseldumine. Tegelemine ainult nii-öelda lauale tulevate probleemidega. Aega tuleb võtta lisaks, et terviklikult ja süsteemselt, valdkondade kaupa, linna arendada. Selle kõige jaoks ongi vaja ulatuslikult nii riiklikke, maakondlikke kui ka väliskontakte ja võrgustikku," rääkis Torm.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles