Estonian Cell avab puitmassitehase uuendatud osa ja veepuhastusjaama

Anu Viita-Neuhaus
Copy
Riigihalduse minister Jaak Aab avab täna haavapuitmassitootja Estonian Cell 20 miljoni euro suuruse investeeringu tulemuse.
Riigihalduse minister Jaak Aab avab täna haavapuitmassitootja Estonian Cell 20 miljoni euro suuruse investeeringu tulemuse. Foto: Ain Liiva

Riigihalduse minister Jaak Aab avab täna haavapuitmassitootja Estonian Cell 20 miljoni euro suuruse investeeringu tulemuse, mis kasvatab ettevõtte tootmismahtu ja vähendab mõju keskkonnale. Äsjaste investeeringute alusel on ettevõte valitud ka Eesti tänavuse ettevõtluse auhinna nominentide hulka välisinvestori kategoorias. 

Estonian Cell paigaldas juunis viimased seadmed kasvuinvesteeringute programmi raames, mille tulemusena kasvab ettevõtte tootmismaht 185 000 tonnini aastas ja väheneb mõju keskkonnale. Investeeringute rahastamiseks reinvesteerib ettevõte kogu 2018. aastal teenitud kasumi.

Estonian Celli juhatuse liige Lauri Raid ütles, et projekti raames rajati uudse tehnoloogiaga aeroobne reoveepuhastuskompleks, mis võimaldab merre suunata veelgi puhtama heitvee ja kasutada varasemast oluliselt vähem elektrienergiat. "Ülejäänud investeeringud tegime puitmassitehase seadmete laiendamiseks või asendamiseks, et toota puitmassi väiksema keemia- ja energiakuluga ning suurendada tootmismahte ligikaudu 10 protsenti," sõnas Raid.

Riigihalduse minister Jaak Aab avab täna haavapuitmassitootja Estonian Cell 20 miljoni euro suuruse investeeringu tulemuse.
Riigihalduse minister Jaak Aab avab täna haavapuitmassitootja Estonian Cell 20 miljoni euro suuruse investeeringu tulemuse. Foto: Ain Liiva

Estonian Celli ühe omaniku Alfred Heinzeli sõnul on ettevõttesse 13 tegutsemisaasta jooksul investeeritud 50 miljonit eurot lisaks 153 miljoni eurosele alginvesteeringule. "Rajades Eestisse parima võimaliku tehnikaga tehast, uskusin väga Eesti konkurentsivõimesse välisinvesteeringute kaasamisel. Kahjuks vähenes Eesti konkurentsivõimelisus välisinvesteeringute kaasamisel kohe pärast Estonian Celli tehase käivitamist 2006. aastal ja see on piiranud uute kasvuinvesteeringute tegemist meie Eesti tehasesse," rääkis Heinzel. Ta lisas, et seepärast on kontsern suured projektid – kolm nüüdisaegset paberimasinat kogumaksumusega 380 miljonit eurot – realiseerinud Austrias. "Seal on soodsamad energiahinnad ja parem poliitiliste otsuste prognoositavus," märkis Alfred Heinzel.

Mullu otsustas valitsus langetada energiaaktsiisi energiamahukale tööstusele. "Olen pidanud oma sõna ja vastusena aktsiisialandusele investeerinud lubatud 20 miljonit eurot. Astusime sellega esimese sammu tootmismahu pudelikaelte kõrvaldamiseks, aga ka keskkonnaalase tegevuse parendamiseks. Investeeringute jätkamiseks vajame siiski veelgi konkurentsivõimelisemaid energiamakse ja tööstuse kasvuks stabiilsemaid poliitilisi otsuseid," ütles Heinzel.

2018. aastal tootis Estonian Cell 164 956 tonni haavapuitmassi ning kogu toodang läks ekspordiks. Mullu püstitas ettevõte ka uue käiberekordi: firma müügitulu kasvas 90,5 miljoni euroni võrreldes 80,7 miljoni euroga 2017. aastal.

Kundas asuv Estonian Celli haavapuitmassitehas alustas tootmist 2006. aastal. Tegu on ühe suurima viimase aastakümne jooksul Eestisse tehtud välisinvesteeringuga – kogumaksumus 205 miljonit eurot. Ettevõttes töötab 90 inimest, kuid väärtusahelas antakse tööd enam kui viiesajale inimesele. Ettevõte toodab kõrgekvaliteedilist kemi-termo-mehaanilist haavapuitmassi, mis eksporditakse täielikult Euroopa ja Aasia riikidesse. Ettevõte on rakendanud täismahus kvaliteedi-, tööohutuse, keskkonna- ja energiajuhtimise süsteeme, mis on sertifitseeritud ISO 9001, ISO 18001, ISO 14001 ja ISO 50001 alusel. Estonian Celli ainuomanik on Austria juhtiv paberitööstusettevõte Heinzel Holding GmbH.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles