Keskerakond lõi vee umbusaldamise eel korralikult segamini

Rakvere linnavolinikud Andres Jaadla (vasakul) ja Allan Jaakus liitusid keskerakonna fraktsiooniga.

FOTO: Meelis Meilbaum

Rakvere linnavolikogu opositsionäärid Andres Jaadla ja Allan Jaakus keerasid võimu kritiseerijatele selja ja ühinesid koalitsiooni esindava keskerakonna fraktsiooniga. Kas keskerakond aga Marko Tormi juhitavas linnavalitsuses jätkata soovib, on veel ebaselge.

Kuigi Andres Jaadla ja Allan Jaakus olid nende seas, kes viimatisel Rakvere linnavolikogu istungil linnapea Marko Tormi umbusaldamiseks avalduse esitasid, ei ole sugugi kindel, kas mehed järgmisel kolmapäeval toimuval volikogu istungil linnapea umbusaldamist pooldavad. Nimelt liitusid seni volikogus valimisliitu Rakvere Heaks esindanud rahvasaadikud Jaadla ja Jaakus sel nädalal linnavolikogu keskerakonna fraktsiooniga. Keskerakond kuulub aga Rakveres koalitsiooni.

Liidia Bobkova asemel Rakvere linnavolikogu keskerakonna fraktsiooni esimeheks valitud Siret Kotka-Repinski sõnul praegu otsust koalitsioonist lahkuda pole. “Fraktsioon ei ole langetanud otsust, et läheksime linnapead umbusaldama,” lausus Kotka-Repinski.

"Kas ka uus, viieliikmeline fraktsioon koalitsioonis jätkab, on otsustamata."

Andres Jaadla, Rakvere linnavolikogu keskerakonna fraktsiooni liige

Andres Jaadla nentis, et situatsioon on mõneti kummaline. “Olukord on uus,” märkis ta. Jaadla tõdes, et tema allkiri umbusaldusavaldusel küll seisab, kuid viis fraktsiooni liiget teevad ühise otsuse. “Me ei ole umbusaldamise teemat veel fraktsioonis arutanud,” lisas ta.

Siret Kotka-Repinski lausus, et fraktsiooni liikmed hääletavad ühtselt nii, nagu fraktsioon on otsustanud. Sama kinnitas ka Jaadla, kes oli nõus vajadusel ka Marko Tormi linnapeana jätkamist toetama. Küsimusele, kas ekslinnapea Jaadla on nüüd opositsiooni ridadest koalitsiooni poolele ümber asunud, mees ühest vastust anda ei soovinud.

“Keskerakond on praegu koalitsioonis, aga kas ka uus, viieliikmeline fraktsioon koalitsioonis jätkab, on otsustamata,” lausus ta.

Jaadla sõnul tema ja Jaakuse keskerakonna fraktsiooniga ühinemist valimisliidu Rakvere Heaks nimekirjas kandideerinutega arutatud ei ole. “Eks tuleb rahvas kokku kutsuda ja nendega rääkida ja siis on näha, mis valimisliidust edasi saab,” lisas ta.

Andres Jaadla on kuulunud reformierakonda ja keskerakonda, 2017. aastal heideti ta keskerakonnast välja, kuid tänavu mais astus ta uuesti erakonna liikmeks. Allan Jaakus kuulus aastatel 2005–2013 roheliste ridadesse, seejärel oli aasta sotsiaaldemokraat ning kuni tänavuse jaanuarini Rahva Ühtsuse Erakonna (RÜE) liige. Äriregistri andmetel on ta alates 6. juunist uuesti RÜE liikmete nimekirjas.

Pärast nüüdset vangerdust on reformierakonnal Rakvere linnavolikogus kuus, Isamaal ja keskerakonnal viis ning sotsidel ja EKRE-l kaks kohta. Reformierakonna nimekirjas volikogusse pääsenud Roman Kusma otsustas pärast koalitsiooniläbirääkimisi jätkata volikogus sõltumatu saadikuna opositsiooni leeris.

Seega muutus koalitsioon näiliselt justkui tugevamaks, koondades senise 14 asemel 16 saadikut, kuid anonüümsust palunud allika andmetel ei pruugi koalitsioon siiski väga ühtne olla ja keskerakonna fraktsioon võib umbusaldajatega ühineda. Et linnapea umbusaldamine läbi läheks, on aga vaja vähemalt ühte toetushäält Isamaa või reformierakonna volinikelt.

Tagasi üles