Otsasõidud metsloomadele on sagenenud

Katrin Uuspõld
Copy
Kõige sagedamini satuvad liiklusõnnetusse kitsed.
Kõige sagedamini satuvad liiklusõnnetusse kitsed. Foto: MEELIS MEILBAUM/VIRUMAA TEATAJA

Viimastel aastatel on Eesti maanteedel toimunud järjest rohkem metsloomadega seotud õnnetusi, kõige sagedamini satuvad liiklusõnnetustesse kitsed, jänesed ja põdrad.

Nii selgus If Kindlustuse läbi viidud analüüsist. Kindlustuse sõidukikahjude grupijuhi Martin Kuke sõnul on kindlustusselts viimase aasta jooksul registreerinud 1023 loomale otsasõitu, aastaga on otsasõitude arv kasvanud 12 protsenti.

"Võiksime ju eeldada, et mida aeg edasi, seda paremini suudame metsloomi teedelt eemal hoida, aga paraku see nii ei ole. Kui võtta arvesse ka seda, et lausa 72 protsenti õnnetustest juhtub kitsedega, siis räägime ikkagi tõsistest avariidest, kus kannatada saavad nii loomad, autojuhid kui ka kaasreisijad. Kahjuks on vägagi tavaline, et selline õnnetus lõpeb looma surmaga, aga ka autojuhid ja kaassõitjad on saanud sellises õnnetuses tõsiselt vigastada või isegi kaotanud elu," rääkis Kukk.

Kui kõige sagedamini satuvad liiklusõnnetusse kitsed, siis teisel kohal on selles kurvas pingereas jänesed (6,5 protsenti õnnetustest) ja kolmandal kohal põdrad (6,4%). Kokkupõrked põtradega toovad tavaliselt kaasa kõige raskemaid tagajärgi – kõige enam tervisekahjustusi ja ohtu inimeste elule. Ka autode kahjud ulatuvad sel juhul keskmiselt 4500 euroni, mõnikord lausa 30–40 tuhande euroni.

Kitsede, jäneste ja põtradega seotud õnnetustele järgnevad õnnetused rebaste, kährikute ja metssigadega. Nende avariide sagedus moodustab kõigist loomadega seotud õnnetustest pigem paar protsenti.

Metsloomadega juhtub kõige rohkem õnnetusi õhtusel ajal, kõige vähem keskpäeval.

"Tähtis on järgida piirkiirust ja teemärgistusi. Paraku kehtib selliste õnnetuste puhul reegel, et mida suurem on auto kiirus ja mida suurem on õnnetusse sattunud loom, seda ohtlikumad on tagajärjed nii sõitjatele kui ka sõidukitele," nentis Martin Kukk.

Kui õnnetuses on vigastada saanud inimesed, tuleb juhtumist viivitamatult teavitada häirekeskust telefonil 112. Vigastatud või hukkunud loomast tuleb informeerida ka keskkonnainspektsiooni nende valvetelefonil 1313.

"Seejärel tuleks helistada oma kindlustusseltsi, kus teid juhendatakse õnnetuse registreerimisel," lisas Kukk.

Tagasi üles