Üleminekutoetuste kärped põhjustavad põllumeestes ebakindlust

Olav Kreen.

FOTO: AGNES AUS/VIRUMAA TEATAJA

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu väljendas erakorralisel kohtumisel pettumust seoses valitsuse põllumajandustoetuste kärpekavaga, mis tekitab ettevõtjates täiendavat ebakindlust. 

Lisaks üleminekutoetuste tulevikule on põllumeeste teatel õhus väga palju ebakindlust, mis puudutab maamaksu ja erimärgistatud diiselkütuse tulevikku, teatas koda.

"Põllumajandustootjate jaoks on suurimaks väljakutseks tulla toime ebastabiilse turuga – nii teravilja, piima kui teiste põllumajandussaaduste hinnad kõiguvad suures ulatuses. Tootmiskulud on kasvanud kiiremini nii põllumajandussaaduste müügitulust kui toetustest. Valitsuse kärpekava tekitab ettevõtjates täiendavat ebakindlust," ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu esimees ja Viru-Nigulas asuva Rabaveere talu omanik Olav Kreen.

Kreeni sõnul on juba unustatud, et põllumajandussektor alles toibub pikalt kestnud piimaturu kriisist ja taimekasvatuse valdkonna probleemidest seoses heitlike ilmastikutingimustega viimasel kolmel aastal.

"Põllumajandusettevõtjad konkureerivad tööturul töötajate pärast teiste valdkondade ettevõtetega. Nelja aasta jooksul on põllumajandussektori tööjõukulud kasvanud koguni veerandi võrra, vaatamata sellele jäävad põllumajandussektori palgad 20 protsenti riigi keskmisele alla. Üleminekutoetuste kärpimine muudab olukorra veelgi pingelisemaks," tõi nõukogu arutelul kõlanud ettevõtjate mure välja koja nõukogu aseesimees Tõnu Post.

Posti sõnul on Euroopa Liidus ja ka teistes maailma piirkondades otsustatud maksta põllumajandustoetusi eelkõige tarbijate huvidele mõeldes – toetused aitavad muuta toidu kättesaadavaks mõistliku hinnaga ning kompenseerida ühiskonna üha kasvavaid nõudmisi toidutootmisele nii keskkonnahoiu kui loomade heaolu suhtes. Ka Eesti põllumajandussektori majandustulemused näitavad, et ilma toetusteta oleks tootmine paraku kahjumis.

Nõukogu moodustas delegatsiooni kohtumisteks valitsuse ja riigikogu fraktsioonide esindajatega. Eesmärgiks on paremini aru saada tekkinud olukorra põhjustest ja selgitada põllumajandus- ja toidutootmise olukorda. Pärast kohtumisi pannakse paika edasine tegevuskava.

Valitsus andis teisipäeval teada, et hoolimata varasematest lubadustest vähendatakse järgmisel aastal üleminekutoetuste summat 15,3 miljonilt eurolt viiele miljonile eurole.

Tagasi üles