Festheart teeb kummarduse laulu- ja tantsupeo juubeliaastale

Film “Ja siis me tantsisime” jutustab Gruusia rahvuslikku tantsu õppivatest noortest, keda köidab tantsu kõrval tõeline armastus. FOTO: Festheart

Rakveres toimub 4.–6. oktoobrini kolmas LGBT+ filmifestival Festheart. Baltikumi ainus regulaarne LGBT+ filmifestival laienes Pärnusse ja Tartusse, kus seansid toimusid enne põhifestivali. Festivali kavas on arutelud, töötoad, jumalateenistus ja kontsert.

Rakveres on festivali avafilmiks Levan Akini “Ja siis me tantsisime”. Rootsis elava Gruusia juurtega režissööri film sobib hästi laulu- ja tantsupeo juubeliaastasse, sest jutustab, kuidas Gruusia rahvuslikku tantsu õppivate noorte seas on võrdselt oluline eneseteostus tantsu kaudu ja oma südame järgimine tõelist armastust otsides. Cannes’i filmifestivalil publiku ja kriitikute kiidusõnu pälvinud linateos on võitnud auhindu Sarajevost Odessani ning valitud esindama Rootsit parima rahvusvahelise filmi Oscari-rallis. “Ja siis me tantsisime” jõuab pärast festivali ka Eesti kinodesse.

Taas on festivali filmiprogrammis tähtsal kohal sporditeema, sest tihtipeale on isiklikus elus halvustamist kogevatele LGBT+ inimestele just sportlikud edusammud olulisteks eneseväärikuse tõstjateks. Prantsuse komöödias “Kirkad krevetid” suundub veepallivõistkond LGBT+ olümpiamängudeks nimetatud Gay Gamesile ning värvikal teekonnal saab eelarvamustest võitu ka tiimi homofoobist treener. Samuti aitab sport end teostada Itaalia väikelinnas elaval hokitüdrukul, kes noortedraamas “Zen õhukesel jääl” rabeleb soo­stereotüüpide, täiskasvanute ootuste ja tärkava armastuse segadikus.

Mitme linastuva filmi lähtepunktiks on tegelastevaheline sõprus. Kanada režissööri Xavier Dolani Cannes’i filmifestivali võistlusprogrammis linastunud draama “Matthias & Maxime” on lugu, milles kihlveo pärast tehtud suudlus pöörab pea peale lapsepõlvesõprade suhted. Argentinast on kavas “Blond kutt”, elektriliselt erootilist pinget pakkuv draama korterinaabritest, kel võtab aega oma tunnete ja suhete mõistmine. Teistmoodi sõprus on esiplaanil Briti komöödias “Peidus”, mille peategelane on eakas drag queen, kelle elu viimasesse kuusse toob särtsu tema noor kolleeg.

Filmiprogrammis ei saa mööda ka pere juurdekasvu teemast, kuid Poola filmis “Nina” on olukorrale vint peale keeratud – nooremas keskeas abielupaari naispool, karm ja külm õpetajanna, armub kirglikult oma võimaliku tulevase lapse surrogaatemasse.

Eluloofilme on seekord festivalil koguni kaks. Ameerika luuletaja Emily Dickinson olevat olnud endassetõmbunud müürilill, kelle luuletused tema eluajal eriti trükki ei jõudnudki. Komöödia “Metsikud ööd Emily seltsis” paljastab kirjaniku varjatud poole, tema aastatepikkuse sõbra- ja armusuhte oma vennanaise Susaniga, peene huumori ja kemplused kirjastajatega. Teine eluloofilm on festivali lõpetav “Kustutatud poiss”, mille aluseks on Garrard Conley eesti keeleski ilmunud samanimeline autobiograafia.

Filmis on peaosalisteks Lucas Hedges, Nicole Kidman ja Russell Crowe.

Festivalil linastuvad dokumentaalfilmid on seotud toimuvate diskussioonidega. Laupäeval arutlevad Rakvere teatri kohvikus pride-paraadide üle eripalgeliste pride’ide korraldajad Helsingist, Tallinnast, Riiast ja Thbilisist. Vestlust juhib Eesti inimõiguste keskuse juht Kari Käsper. Pride’i-teemalist vestlust täiendab Prantsuse film “Säde: LGBT+ võitluse ajalugu”, milles liigutakse möödunud sajandi keskpaigast tänapäeva arhiivikaadrite ja sündmustes osalenute tunnistuste kaudu. Pühapäeval võib LGBT+ kogukonda kuuluvate pagulaste elu üht varjatud külge näha mütoloogilises dokumentaalessees “Varjupaik. Hüvasti, Eeden!”, mille peategelane on filipiini päritolu transsooline Pepsi. Linastusele järgneb vestlus Eestis elava LGBT+ kogukonna pagulasega.

Festhearti noorte vabatahtlike initsiatiivil toimub pühapäeval animatsioonitöötuba, kus kõigil huvilistel on võimalus kätt proovida näiteks režissööri, animaatori või näitlejana ning näha, kuidas toimub helindamine ja monteerimine. Animatsiooni tegemiseks on kohapeal kõik vajalik ja joonistamisoskus ei ole kõige olulisem. Samal hommikul on võimalus osaleda ka jumalateenistusel Rakvere Kolmainu kirikus, kus teenivad Tauno Toompuu ja Annika Laats. Festheart lõppeb koorimuusikaga, esinevad LGBT koor Vikerlased ja pianist Kirill Lissijenko. Kavas maailma ja Eesti klassika, sealhulgas ka palad viimaselt laulupeolt.

Tagasi üles
Back